Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (druki nr 964 i 1024).


Poseł Sprawozdawca Teresa Piotrowska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Państwo Ministrowie! Panie, Panowie Posłowie! W imieniu Komisji Finansów Publicznych przedkładam Wysokiej Izbie sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, druk nr 964.

    Marszałek Sejmu zgodnie z art. 37 ust. 1, art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu, po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu, skierowała 10 grudnia 2012 r. powyższy projekt ustawy do Komisji Finansów Publicznych do pierwszego czytania. Komisja 4 stycznia 2013 r. przeprowadziła pierwsze czytanie. Po przedstawieniu propozycji zmian w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne przez przedstawiciela rządu, po dyskusji i po rozpoznaniu poszczególnych zapisów tego projektu rekomenduje paniom i panom posłom przyjęcie przedłożonego sprawozdania zawartego w druku nr 1024.

    Panie i panowie posłowie, nowelizacja ustawy o poręczeniach i gwarancjach, jak podkreślał przedstawiciel ministra finansów rekomendujący komisji projekt, jest jednym z działań rządu, które ma na celu wspieranie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w celu zapobieżenia skutkom zjawisk kryzysowych w gospodarce polegających przede wszystkim na zmniejszaniu dostępu przedsiębiorców do kredytów. W wyniku utrzymującej się trudnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, która często skutkuje pogarszaniem się kondycji finansowej małych i średnich przedsiębiorstw, a tym samym spadkiem ich zdolności kredytowej i niemożnością odpowiedniego zabezpieczenia spłaty zaciąganych kredytów, rządowy projekt zmiany ustawy o poręczeniach i gwarancjach przewiduje zwiększenie roli poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego jako instrumentu zabezpieczającego spłatę kredytów, a tym samym umożliwienie przedsiębiorcom pozyskiwania finansowania zewnętrznego.

    Wysoka Izbo! Głównym założeniem tej nowelizacji jest umożliwienie Bankowi Gospodarstwa Krajowego udzielania poręczeń i gwarancji na szerszą niż dotychczas skalę. Należy zwrócić uwagę, iż dotychczasowe przepisy ustawy o poręczeniach i gwarancjach pozwalają na udzielenie poręczeń i gwarancji w ramach rządowych projektów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego na zasadach rynkowych, co z uwagi na wysokość koniecznej do pobierania rynkowej opłaty prowizyjnej blokuje dostęp dużej części mikro-, małych i średnich przedsiębiorców do tego produktu. Przygotowana przez rząd zmiana daje Bankowi Gospodarstwa Krajowego możliwość udzielania poręczeń i gwarancji stanowiących pomoc publiczną oraz pomoc de minimis w przypadku, w którym pobierana jest opłata w wysokości niższej niż rynkowa lub nie jest pobierana wcale, co z pewnością zwiększy dostępność tej formy zabezpieczenia spłaty kredytów dla przedsiębiorców.

    Z uwagi na przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej w odniesieniu do udzielania pomocy publicznej w tym projekcie zaproponowano delegację do wydania przez ministra do spraw finansów publicznych rozporządzenia określającego szczegółowe warunki i tryb udzielania w ramach programów rządowych pomocy publicznej lub pomocy de minimis w formie poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Mając na względzie konieczność pokrywania przez Bank Gospodarstwa Krajowego ryzyka działalności bankowej ponoszonego w związku z realizacją programów rządowych polegających na udzielaniu poręczeń i gwarancji, projekt ten obliguje ministra finansów do przekazywania środków na zwiększenie funduszu statutowego banku z uwzględnieniem konieczności ponoszenia przez bank takiego ryzyka.

    W przypadku poręczeń i gwarancji o charakterze pomocowym ta nowelizacja zakłada również przekazywanie Bankowi Gospodarstwa Krajowego przez ministra finansów środków na pokrycie wypłat z tytułu udzielanych poręczeń i gwarancji. W przypadku poręczeń i gwarancji stanowiących pomoc publiczną lub pomoc de minimis stosowane będą nierynkowe stawki opłat prowizyjnych, które najczęściej pokrywają tylko koszty operacyjne działalności banku gwaranta. Dlatego też zaistnieje konieczność pokrycia ze środków budżetowych strat Banku Gospodarstwa Krajowego powstałych w związku z realizacją rządowych projektów o charakterze pomocowym.

    Panie i panowie posłowie, zaproponowane w tej nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach rozwiązania mają na celu przede wszystkim ułatwienie kredytobiorcom będącym mikro-, małymi i średnimi przedsiębiorcami w sprostaniu zwiększającym się wymaganiom sektora bankowego, a tym samym zwiększenie dostępu do finansowania zewnętrznego i utrzymanie prowadzonej działalności.

    Panie i panowie posłowie, Komisja Finansów Publicznych po głębokiej analizie i merytorycznej dyskusji przyjęła zawarte w druku nr 964 propozycje rządu i w sprawozdaniu rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie tych rozwiązań. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Teresa Piotrowska - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


191 wyświetleń

Zobacz także: