Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu, sporządzonej w Oslo dnia 18 września 1997 r. (druki nr 508 i 681).


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Solidarnej Polski wobec rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich zniszczeniu, sporządzonej w Oslo 18 września 1997 r.

    Solidarna Polska podziela większość argumentów, a w zasadzie wszystkie, które przedstawili przedstawiciele innych klubów co do tego, że miny przeciwpiechotne powinny być wycofane z użycia w wojsku we współczesnych świecie. Natomiast żyjemy w takim świecie, w jakim żyjemy. To jest banał, ale powstaje pytanie, dlaczego takie kraje, jak: Stany Zjednoczone, Chiny czy Rosja nie wycofały się z używania tych min i czy w interesie Polski, jeżeli chodzi o jej bezpieczeństwo, leży wycofywanie się z ich używania. To pytanie do naszego resortu obrony, do przedstawicieli resortu wojskowego, którzy są na tej sali. Państwo twierdzicie, że to w żaden sposób nie osłabi naszego potencjału obronnego, czy też nie wpłynie na naszą sytuację, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Jednak powstaje pytanie, dlaczego główni gracze na scenie międzynarodowej -najważniejsze, najmocniejsze od strony militarnej państwa - nie ratyfikowali tej konwencji. Czy Polska w tym przypadku musi i powinna być wśród krajów, które inicjują ratyfikację tej konwencji?

    Tak że mając na uwadze te wszystkie racje, Solidarna Polska w dniu jutrzejszym przedstawi stanowisko w głosowaniu. Bardzo dziękuję.



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 26 września 2012 roku.


79 wyświetleń

Zobacz także: