Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panie ministrze, powiem w ten sposób. Generalnie z uznaniem wysłuchałem pana wystąpienia, bo większość z tych założeń, które pan przedstawił, jeśli będą zrealizowane, rzeczywiście spowodują, że będziemy jeździć bezpieczniejszą koleją. Z uznaniem przyjąłem informację o projektach rozjazdowych, przejazdowych, o działaniach miękkich, o tym, że należy wzmocnić kompetencje urzędu, że należy przeprowadzić więcej kontroli, że należy prowadzić więcej szkoleń, ujednolicić instrukcje dotyczące bezpieczeństwa, że należy zwiększyć budżet urzędu. Tylko, panie ministrze, słuchając pana wypowiedzi, można powiedzieć, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Mam zasadnicze pytanie: Jaki jest harmonogram tych działań? Jaki jest plan realizacji tych wszystkich punktów? Jeśli one zostaną zrealizowane, rzeczywiście na kolei będzie bezpieczniej. Pytanie jednak brzmi: Kiedy?

    Liczba pytań, które zadali parlamentarzyści, wskazuje na ogromne zainteresowanie polskiego społeczeństwa tematyką bezpieczeństwa na kolei. Chcemy wiedzieć, jaki jest stan polskiej kolei, semaforów, rozjazdów, przejazdów. To wszystko dotyczy nas, naszych rodzin, także pracowników kolei. Chcemy wiedzieć, jaki jest harmonogram prac i działań rządu w tym zakresie.

    Istnieje także wiele innych problemów, o których dzisiaj parlamentarzyści nie mieli czasu powiedzieć. Otóż maszyniści wskazują kilka spraw, których zaniechanie w ich ocenie może skutkować poważnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. To jest na przykład kwestia liczby maszynistów w lokomotywach. Przyjmuje się, że lokomotywy jeżdżące z prędkością powyżej 130 km/h muszą mieć dwóch maszynistów, jednak niestety dopuszcza się takie sytuacje, że w lokomotywie przekraczającej prędkość 130 km/h jest tylko jeden maszynista. Jaki to może mieć wpływ na bezpieczeństwo i znaczenie dla niego, nie musimy nikogo przekonywać.

    Jak to jest, panie ministrze, że na polskich drogach kierowcę autobusu, tira, motocykla czy rowerzystę, ich wszystkich, obowiązuje jeden Kodeks drogowy, natomiast na polskiej kolei inne są przepisy dla Cargo, inne dla pociągów Przewozów Regionalnych, inne dla PCC? To oznacza, że brak jednolitych standardów, zasad, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, może skutkować bardzo poważnymi uchybieniami, bardzo poważnymi błędami, a w konsekwencji - tragediami ludzkimi.

    Dlatego powstaje zasadnicze pytanie, panie ministrze, kiedy pan minister Nowak, czy też urząd odpowiedzialny za wydanie tych przepisów, wyda rozporządzenie, które ujednolici kwestie bezpieczeństwa na kolei. Bez ujednolicenia tych przepisów dojdzie do takiej sytuacji, że cały czas będziemy się zastanawiać, kiedy wydarzy się kolejna tragedia, kolejne nieszczęście czy kolejna kolizja. To jest zatem konieczne. Panie ministrze, jeśli pan dzisiaj nie powie, kiedy pan przygotuje projekt takiego rozporządzenia, to Solidarna Polska w najbliższym czasie taki projekt złoży. I to panu obiecuję dzisiaj z tej mównicy. Jeśli pan nie powie, kiedy pan przygotuje rozporządzenie, które ujednolici kwestie bezpieczeństwa, to Solidarna Polska w ciągu najbliższych tygodni taki projekt złoży. Nie możemy dłużej czekać, bo od tego zależy zdrowie oraz życie kolejarzy i pasażerów. Kiedy wreszcie nastąpi ujednolicenie tych wszystkich zasad, które w kwestii bezpieczeństwa są tak odmienne w przypadku różnych przewoźników? Przypomnę i powiem tylko, że zarząd przedsiębiorstwa PKP wydał 44 rozmaite instrukcje regulujące kwestie fundamentalne dla bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Oczekujemy - my, parlamentarzyści, maszyniści, kolejarze i pasażerowie - że te kwestie zostaną w sposób jednoznaczny zdefiniowane i opisane w przepisach rangi ustawowej. Tego życzę panu ministrowi i wszystkim pasażerom i kolejarzom. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Wystąpienie z dnia 27 września 2012 roku.


89 wyświetleń

Zobacz także: