Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (druki nr 850 i 877).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Prezentując stanowisko Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, druki nr 850 i 877, stwierdzamy, iż zgodnie z zapisem projektu zmian do ustawy lekarzem ratownictwa medycznego może być w okresie przejściowym nie tylko lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty ratownictwa medycznego, lecz także specjalista z zakresu anestezjologii, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii, ortopedii, pediatrii itp. czy też lekarz będący w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ratunkowej, z 3-letnim doświadczeniem, legitymujący się odbyciem praktyki lekarskiej i co najmniej 3 tys. godzin na oddziale ratunkowym.

    W sytuacji kiedy brakuje lekarzy specjalistów w ratownictwie medycznym, wydaje nam się zasadne rzucenie koła ratunkowego ratownictwu medycznemu. Z drugiej strony widzimy pewną indolencję Ministerstwa Zdrowia w tym stanie rzeczy, oczywiście brak, że tak powiem, zachęty finansowej czy innej dla lekarzy, którzy by taką specjalizację zdobywali. Zdarza się, że karetki pogotowia wyjeżdżają właśnie bez lekarza specjalisty. Są nawet przypadki tego rodzaju, że lekarz, że tak powiem, z nieodpowiednim doświadczeniem stwierdza zgon, przy czym Policja ponownie wzywa karetkę, bo pacjent w danym wypadku drogowym przeżył. Takie informacje są podawane przez media.

    Projekt ustawy określa też wymagany skład osobowy zespołu ratowniczo-medycznego, wyszczególniając w nim lekarza i pielęgniarki systemu oraz ratownika medycznego.

    W ustawie z 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z późniejszymi zmianami, do spełnienia wymaganych kryteriów przyjęto okres przejściowy do dnia 31 grudnia br. Niestety ze względu na brak kadry lekarskiej spełniającej określone ustawą kryteria, jakie muszą spełniać lekarze systemu ratownictwa medycznego, zachodzi nieunikniona konieczność zmiany tych kryteriów, z uwzględnieniem lekarzy o innych specjalizacjach, do kolejnego terminu przejściowego, tj. do 1 stycznia 2015 r., pod warunkiem że lekarze pracujący w oddziałach ratunkowych rozpoczną do końca 2014 r. specjalizację z medycyny ratunkowej.

    Również wprowadzony do ustawy art. 35 mówiący o konieczności spełnienia przez szpitalne oddziały ratunkowe SOR określonych przepisami wymagań potwierdzonych przez jednostkę podległą ministrowi zdrowia, tj. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, w kontekście innych uwarunkowań nie ma logicznego uzasadnienia. Biorąc pod uwagę, że szpitalne oddziały ratunkowe poddawane są ocenom jakości przez ISO, stacje sanitarno-epidemiologiczne, służby wojewody czy wreszcie oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia, procedura certyfikująca określona w art. 35 w omawianej ustawie staje się bezprzedmiotowa i skreślenie tegoż artykułu ma pełne uzasadnienie.

    Kierując się koniecznością dalszego zabezpieczenia funkcjonowania ratownictwa medycznego, pomimo naszej krytycznej oceny dotyczącej stanu zagwarantowania pacjentom bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce, posłowie Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska poprą projekt zmian ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, żeby zapewnić ciągłość pracy ratownictwa medycznego i żeby pacjent nie ucierpiał. Dziękuję.



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


328 wyświetleń

Zobacz także: