Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich oraz ustawy o ochronie przyrody (druki nr 341 i 777).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich oraz ustawy o ochronie przyrody. Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich była jednym z najbardziej oczekiwanych aktów prawnych przez środowiska narciarskie, turystyczne, jak i ratownicze. Warto przypomnieć, że w myśl zapisów tej ustawy za zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających w górach odpowiadają minister spraw wewnętrznych, jednostki samorządu terytorialnego, dyrekcje parków narodowych i krajobrazowych oraz osoby fizyczne i prawne, które prowadzą w górach działalność sportową, rekreacyjną i turystyczną.

    Ustawa określiła też podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa w górach, zakres ich praw i obowiązków, ale przede wszystkim została w niej ustawowo rozstrzygnięta zasada finansowania działalności ratowniczej. Po wielu zabiegach parlamentarnego zespołu do spraw ratownictwa górskiego udało się przekonać Wysoką Izbę, by zadania z zakresu ratownictwa górskiego były realizowane przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na podstawie powierzenia realizacji zadań publicznych. Udało nam się przekonać Izbę, jak i rząd, by zadania z zakresu ratownictwa górskiego były powierzane i finansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach dotacji celowej.

    Uchwalona w sierpniu 2011 r. ustawa wprowadziła, usankcjonowała również wysokość opłat przekazywanych dla TOPR i GOPR z tytułu wstępu do parków narodowych i krajobrazowych. Zapis art. 17 ust. 4 ustawy wywoływał wtedy, w czasie prac i dyskusji, wiele obaw, czy będzie właściwie interpretowany po wprowadzeniu go w życie. Praktyka pokazała, że zapisy artykułu, mimo naszych dobrych intencji, rodzą wątpliwości, stąd decyzja o zmianie redakcji tego zapisu.

    Jednocześnie, aby uprościć przekazywanie części opłat z tytułu wstępu do parków w wysokości 15% dla TOPR i GOPR, dokonujemy zmiany w ustawie o ochronie przyrody. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. uchylamy art. 12 ust 9, co oznacza, że środki z opłat w tej części będą bez wątpienia trafiać do podmiotów wykonujących działalność ratowniczą w górach na podstawie już tylko zapisów ustawy dotyczącej ratownictwa i zabezpieczenia obszarów narciarskich.

    Klub Solidarna Polska popiera przedłożony projekt. Będziemy głosowali za jego przyjęciem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 07 listopada 2012 roku.


1361 wyświetleń