Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 627).


Poseł Edward Siarka:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku nr 627.

    Od momentu wynalezienia pierwszego telefonu, przeprowadzenia pierwszej rozmowy telefonicznej w XIX w. minęło grubo ponad sto lat. Na przestrzeni wieku w dziedzinie telekomunikacji dokonała się prawdziwa rewolucja na naszych oczach. Jesteśmy świadkami wielkich zmian w sposobie komunikowania się między ludźmi. W Polsce przez ostatnich 20 lat zmiany dokonywały się szczególnie szybko, niemniej dzisiaj na tle Europy pozostajemy ciągle z tyłu, jeśli chodzi o dostęp do usług telekomunikacyjnych.

    Przedłożony rządowy projekt ustawy jest implementacją szeregu dyrektyw odnoszących się do sieci i usług łączności elektronicznej. Uczciwie trzeba powiedzieć, że to działania Komisji Europejskiej zmusiły operatorów sieci do obniżenia kosztów rozmów publicznych w sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty Europejskiej, dzięki czemu te rozmowy wewnątrz Wspólnoty są tańsze.

    Poważną barierą w rozwoju sieci telekomunikacyjnej na terenie Polski są praktyki monopolistyczne, głównie Telekomunikacji Polskiej, w dostępie do infrastruktury fizycznej, takiej jak budynki, maszty, oprogramowanie, bazy danych, w dostępie do translacji numerów, do sieci stacjonarnej.

    W projekcie ustawy na jej potrzeby zmieniono definicję dostępu, pętli abonenckiej, połączenia telefonicznego, sieci dostępu, sieci telekomunikacyjnej, udogodnień towarzyszących oraz wprowadzono szereg innych uszczegółowień wynikających z praktyki stosowania obecnej ustawy.

    Przedłożony projekt nakłada na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej nowe zadania w postępowaniach konsultacyjnych i konsolidacyjnych. Są to zadania, które mogą wpłynąć pozytywnie na rozbudowę sieci telekomunikacyjnej. Trzeba to zauważyć już na wstępie pierwszego czytania. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej uzyskuje też dodatkowe możliwości analizy przy budowie nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, czy operator zapewnia dostęp do usługi towarzyszącej, w tym identyfikacji lokalizacji i sygnalizowania obecności.

    To, co najbardziej interesuje naszych obywateli, to oczekiwanie, że będą otrzymywali czytelne umowy. Obywatele oczekują, iż będzie ułatwiony dostęp do podmiotów świadczących usługi serwisowe, co dzisiaj jest największym problemem w kontaktach z tymi firmami, będą jasno sformułowane kwestie opłat za rozmowy telefoniczne, odstępstwa od umowy, o czym mówiła pani minister, i że będzie uregulowana ostatecznie kwestia transmisji danych w sieci internetowej zgodnie z umową, o czym mówił tutaj poseł Piechociński. Wreszcie proponowane zapisy powinny umożliwić zbudowanie rozwiązań, które pozwolą na dokładniejszą i szybszą lokalizację osób łączących się z numerem alarmowym czy z numerami alarmowymi - numerem 112 i pozostałymi. Katalog podmiotów, które uzyskują dostęp do danych zakończenia sieci, z której wykonano połączenie alarmowe, uzupełniono o wojewódzkie centra powiadamiania ratunkowego. Stąd nadzieja, że w końcu cały ten system rzeczywiście zacznie prawidłowo działać na terenie Polski.

    Reasumując, powiem, że przedłożony projekt dotyka wielu wrażliwych problemów, z którymi borykają się nasi obywatele na rynku usług telekomunikacyjnych. Klub Solidarna Polska jest za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 29 sierpnia 2012 roku.


66 wyświetleń