Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druki nr 489 i 600).


Poseł Kazimierz Ziobro:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Ministrowie! Mam pytania dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

    Pierwsze pytanie: Czy aby zasadne jest zgłaszanie do ubezpieczenia dzieci i młodzieży uczących się, do 18. roku życia? Przecież wysokość składki zdrowotnej opłacanej przez rodziców z racji świadczenia pracy czy bycia w ewidencji bezrobotnych nie jest uzależniona od ilości zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny. Nie wpływa to na wielkość środków finansowych wpływających na konto Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie mamy ok. 1300 tys. dzieci niezgłoszonych przez swoich rodziców do ubezpieczenia z różnych powodów. Dzieci do 18. roku życia niedostatecznie odpowiedzialnych, nieświadomych, może i patologicznych rodziców nie mogą mieć ograniczonego lub utrudnionego dostępu do opieki zdrowotnej. Uważam, że należy wprowadzić zasadę dalszego ogólnego, zbiorowego ubezpieczenia zdrowotnego, czyli prawnego zagwarantowania im bezpłatnego dostępu do usług medycznych, bez konieczności sprawdzania ich ubezpieczenia. Ograniczy to m.in. potrzebę wprowadzania zaplanowanych dodatkowych etatów zarówno w Narodowym Funduszu Zdrowia, jak i KRUS-ie. Środki te, zamiast na administrację, mogą i powinny być przeznaczone, zgodnie z celowością, na leczenie.

    Drugie pytanie: Czy zasadne jest, aby zgodnie z art. 50 ust. 11 świadczeniodawca (Dzwonek), tj. lekarz czy szpital, udzielając pomocy medycznej w tzw. stanach nagłych, brał na siebie ryzyko egzekwowania kosztów leczenia w przypadku, kiedy świadczeniobiorca nie był ubezpieczony, a świadczeniodawca z przyczyn obiektywnych nie mógł uzyskać takiej wiedzy przed udzieleniem pomocy medycznej, np. od pacjenta nieprzytomnego? Czy aby ta sytuacja przy asekuracyjnej postawie niektórych lekarzy nie narazi na szwank życia lub zdrowia pacjenta wymagającego pełnej natychmiastowej pomocy medycznej? Dziękuję.



Poseł Kazimierz Ziobro - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2012 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także: