12 grudnia złożyłem do Ministra Sprawiedliwości interpelację w sprawie planów wdrożenia w Polsce patentu jednolitego oraz umowy o Jednolitym Sądzie Patentowym.

Polscy przedsiębiorcy od lat mogą korzystać z patentu europejskiego, więc wdrożenie Jednolitego Patentu nie wpłynie pozytywnie na ich interesy. Natomiast ewidentnym skutkiem jego wprowadzenia będą koszty z tym związane. Niezależni eksperci szacują, że będzie to kosztowało polską gospodarkę 78,1 mld PLN w ciągu pierwszych 30 lat od jego wprowadzenia.

Sama Rada Ministrów zdaje się podchodzić nieprzychylnie do pomysłu wprowadzenia Jednolitego Patentu. Podczas ceremonii podpisania umowy o Jednolitym Sądzie Patentowym w Brukseli 19 lutego 2013r. polscy przedstawiciele wystąpili jedynie w charakterze obserwatorów. Od tamtej pory ani premier ani upoważniony przez niego pełnomocnik nie zdecydowali się na podpisanie umowy. Mimo to, podczas rozmów z rzecznikami patentowymi dowiedziałem się, że zostały podjęte działania mające na celu przygotowanie sędziów i pracowników sądów do wprowadzenia Jednolitych Sądów Patentowych. Z jednej strony polski rząd odżegnuje się od decyzji wprowadzenia Jednolitego Patentu, natomiast z drugiej prowadzi przygotowania do przeforsowania niekorzystnych dla Polski przepisów.

W interesie polskiego przedsiębiorcy jest zachowanie prawa patentowego w takiej formie, w jakiej funkcjonuje obecnie, a wszelkie zmiany będą skutkować stratami dla polskiej gospodarki, związanymi z kosztami wprowadzenia kolejnych, absurdalnych przepisów. Dlatego zwróciłem się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniami o stanowisko rządu w tej sprawie oraz o rzekome szkolenia pracowników sądów dot. przepisów, które nie weszły w życie.

Interpelacja do Ministra Sprawiedliwości ws. Jednolitych Sądów Patentowych

Post Interpeluję w sprawie patentu jednolitego pojawił się poraz pierwszy w Przemysław Wipler.