Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 376).


Poseł Łukasz Borowiak:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam przyjemność przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, druk nr 376.

    Rządowy projekt ustawy ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Projekt dotyczy implementacji przepisów zawartych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej wspólne ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.

    Projekt ustawy, zgodnie z dyrektywą z 2007 r. nr 46, zawiera zharmonizowane procedury homologacyjne dotyczące pojazdów kategorii M, N, O. Jest to także uzupełnienie analogicznej procedury obowiązującej w odniesieniu do pojazdów kategorii L, M1, T1, T2, T3. Zharmonizowana procedura homologacji typu oznacza, iż świadectwo homologacji typu wydane zgodnie z wymogami zawartymi w tej dyrektywie w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej będzie uznawane na terytorium wszystkich pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej, bez potrzeby ponownego przeprowadzenia procedury homologacji typu. Dyrektywa określa także szczegółowe wymagania techniczne, homologacyjne, proceduralne w celu dopuszczenia nowych typów pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia lub części do ruchu drogowego. Procedura homologacji typu pojazdu odnosi się do każdego nowego pojazdu, który ma być wprowadzony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej.

    Nowelizacja, wdrażając przepisy niniejszej dyrektywy, określać będzie między innymi definicję świadectwa homologacji typu WE oraz krajowego świadectwa homologacji typu pojazdu, procedury oraz terminy dotyczące wzajemnego uznawania w ramach Unii Europejskiej świadectw homologacji typu dla pojazdów kategorii: M, N, O. Ponadto nowe regulacje określają obowiązki państw członkowskich Unii Europejskiej oraz producentów w zakresie homologacji typu, procedury postępowania w przypadku wnioskowania przez producenta o wydanie świadectwa homologacji typu WE w odniesieniu do pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia lub części.

    Jedyną nowością w przygotowanym projekcie jest implementacja art. 31 dyrektywy z 2007 r., który wprowadza wymóg uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw transportu co do przedmiotów wyposażenia i ich części określonych w załączniku nr 13 do tej dyrektywy. Należy mieć na uwadze, iż stosowanie tych procedur możliwe będzie dopiero z chwilą wejścia w życie załącznika nr 13 do dyrektywy określającej wykaz przedmiotów wyposażenia i części objętych obowiązkiem uzyskania zezwolenia.

    W związku z koniecznością ogłoszenia przedmiotowego projektu ustawy razem z pakietem aktów wykonawczych stanowiących jego integralną część, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu homologacji typu, w art. 10 projektu wprowadzono generalny termin wejścia w życie ustawy po upływie 6 miesięcy od dnia jego ogłoszenia, z jednym wyjątkiem dotyczącym art. 3 projektu. Termin ten podyktowany jest koniecznością przeprowadzenia procedury legislacyjnej niezbędnej do przyjęcia aktów wykonawczych, tak aby mogły one wejść w życie równolegle z terminem określonym w ustawie.

    Wobec powyższego w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wnioskuję o skierowanie projektu przedmiotowej ustawy do dalszych prac w Komisji Infrastruktury. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Łukasz Borowiak - Wystąpienie z dnia 23 maja 2012 roku.


64 wyświetleń

Zobacz także: