Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 376 i 711).


Poseł Łukasz Borowiak:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam przyjemność przedstawić stanowisko wobec sprawozdania komisji o projekcie zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, znajdującego się w druku nr 711.

    Sejm na 15. posiedzeniu w dniu 23 maja 2002 r. skierował powyższy projekt ustawy do Komisji Infrastruktury w celu rozpatrzenia. Komisja Infrastruktury rozpatrzyła projekt ustawy na posiedzeniach w dniach 24 maja, 29 sierpnia i 13 wrześnie 2012 r. Należy przypomnieć, że projekt dotyczy implementacji przepisów zawartych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej wspólne ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów. Projekt ustawy zawiera zharmonizowane procedury homologacyjne dotyczące pojazdów kategorii M, N, O. Jest to uzupełnienie analogicznej procedury obowiązującej w odniesieniu do pojazdów kategorii L, M1, T1, T2, T3. Wspomniana wcześniej dyrektywa określa szczegółowe wymagania techniczne, proceduralne homologacji w celu dopuszczenia nowych typów pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia lub części do ruchu drogowego.

    Nowelizacja, wdrażając przepisy niniejszej dyrektywy, określa między innymi definicje świadectwa homologacji typu WE oraz krajowego świadectwa homologacji typu pojazdów, procedury oraz terminy dotyczące wzajemnego uznawania w ramach Unii Europejskiej świadectw homologacji typu pojazdów. Ponadto nowe regulacje określają obowiązki państw członkowskich Unii Europejskiej oraz producentów w zakresie homologacji. Przepisy nie będą miały wpływu również na cenę produkowanych w Polsce przedmiotów wyposażenia, części, ponieważ nie wprowadzają w zakresie ich homologacji szczególnych dodatkowych wymogów poza tymi, które obowiązywały dotychczas.

    Należy przypomnieć, że w trakcie prac podkomisji i Komisji Infrastruktury brane były pod uwagę propozycje oraz wszelkie sugestie przedstawione przez stronę społeczną, branżową oraz jednostki badawcze. W wyniku prac legislacyjnych przyjęto ponad 100 poprawek o charakterze redakcyjnym i prawnym, które w pełni doprecyzowały projekt oraz ujednoliciły stosowaną w nim terminologię. Nowe przepisy w tym obszarze przyczynią się do prawidłowego stosowania regulacji w zakresie homologacji typu i obowiązków z niej wynikających.

    Wysoka Izbo! Wobec powyższego Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska pozytywnie opiniuje sprawozdanie komisji o projekcie zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zawarte w druku nr 711 i wnosi o przyjęcie przez Wysoką Izbę przedmiotowej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Łukasz Borowiak - Wystąpienie z dnia 26 września 2012 roku.


192 wyświetleń

Zobacz także: