Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy Prawo pocztowe (druki nr 801 i 890).


Poseł Łukasz Borowiak:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowna Pani Minister! Szanowny Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej przedstawić stanowisko wobec sprawozdania komisji o projekcie ustawy Prawo pocztowe, druki nr 801 i 890.

    Komisja Infrastruktury na posiedzeniu w dniu 6 listopada 2012 r. przekazała rządowy projekt do podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy Prawo pocztowe.

    Na posiedzeniach podkomisji oraz posiedzeniu Komisji Infrastruktury omówiono szereg zmian w projekcie, które mają charakter implementacyjny i dostosowawczy do prawa Unii Europejskiej. Stosowne zmiany ustawy szczegółowo omówił i przedstawił Wysokiej Izbie poseł sprawozdawca Jacek Tomczak, dlatego nie będę mówił już o konkretnych zapisach, a przejdę już do meritum i ewentualnie do poprawek naszego klubu.

    Szanowni Państwo! W trakcie dzisiejszego czytania chciałbym złożyć w imieniu mojego klubu stosowne poprawki, które za chwileczkę przedstawię i króciutko uzasadnię.

    Tak jak pan poseł Jacek Tomczak powiedział, mamy stosowny dokument, czyli opinię ministra spraw zagranicznych do projektu ustawy Prawo pocztowe i została tu już zaakcentowana kwestia niezgodności z prawem unijnym zapisów art. 108 ust. 2 oraz art. 113 ust. 3 i 4. W związku z powyższym klub Platforma Obywatelska składa stosowne zmiany. Proponujemy zmianę art. 108 ust. 2, który otrzymuje stosowne brzmienie zgodne z wymogami, zacytuję: ˝Operatorzy pocztowi świadczący usługi powszechne lub usługi wchodzące w zakres usług powszechnych, których przychód z tych usług w roku obrotowym, za który jest ustalana dopłata, przekroczył 1 mln zł, są zobowiązani do udziału w dopłacie˝. Artykuł 113 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie, ust. 3: ˝Ustalenie wysokości udziału operatora pocztowego w dopłacie następuje na podstawie jednolitego wskaźnika procentowego stanowiącego stosunek należnej dopłaty do sumy przychodów operatorów obowiązanych do udziału w dopłacie z usług powszechnych lub usług wchodzących w zakres usług powszechnych osiągniętych w roku obrotowym, za który jest ustalana dopłata˝, ust. 4: ˝Wysokość udziału operatora pocztowego w dopłacie stanowi iloczyn jednolitego wskaźnika procentowego, o którym mowa w ust. 3 oraz kwoty przychodów tego operatora z usług powszechnych lub wchodzących w zakres usług powszechnych osiągniętych w roku obrotowym, za który jest ustalana dopłata i nie może być wyższa niż 2% kwoty tych przychodów˝. Nie będę już uzasadniał. Stanowisko MSZ jest jednoznaczne.

    Kolejna poprawka, którą składam w imieniu klubu, ma związek z rozszerzeniem art. 16 ust. 5, jest to poprawka praktycznie formalna, która w trakcie prac nie została zgłoszona. Art. 16 ust. 5 otrzymuje brzmienie, i tu nasza propozycja: ˝Do zwrotu przesyłki pocztowej stosuje się odpowiednio przepisy art. 31-33˝.

    Kolejna poprawka do art. 26 - proponujemy zastąpienie wyrazu ˝której˝ wyrazem ˝który˝. Zmiana polega na zastąpieniu wyrazu, tak jak już powiedziałem, ma ona na celu ujednolicenie ust. 1 z ust. 2 zawierającym upoważnienie do wydania przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych rozporządzenia określającego wykaz bibliotek, organizacji osób niewidomych lub ociemniałych oraz organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W związku z tym, że złożyliśmy te poprawki, chciałbym to przekazać i oczywiście mam ogromną nadzieję, że na następnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury poprawki klubu Platformy Obywatelskiej zostaną przyjęte. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Łukasz Borowiak - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także: