Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (druki nr 170 i 338).


Poseł Sprawozdawca Jan Krzysztof Ardanowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie (druk nr 338) Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (druk nr 170).

    Przypomnę, że marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu skierował w dniu 27 stycznia 2012 r. powyższy projekt ustawy do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi do pierwszego czytania. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła ten projekt ustawy na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2012 r.

    Posłowie w bardzo ciekawej dyskusji odnieśli się generalnie do problemu alkoholu w Polsce, również do tego, jaką rolę ekonomiczną pełni polska wódka w zakresie wsparcia budżetu.

    Przypomnę, że opracowanie projektu ustawy miało na celu dokonanie zmiany definicji Polskiej Wódki, po angielsku Polish Vodka, i ustalenie sposobu przygotowania specyfikacji technicznej tego napoju spirytusowego.

    Przypomnę państwu, że Polska Wódka jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym na świecie produktem związanym z naszym krajem. Jest tym, czym dla Francuzów koniak czy whisky dla Szkotów. Jest również ogromna tradycja, ona ma niezbywalny wpływ na wysoką jakość produkowanej w Polsce wódki. Ta tradycja sięga początków XV w., ponieważ już w dokumentach sądowych z Sandomierza z 1405 r. znajdujemy zapisy dotyczące polskiej wódki. Toczy się oczywiście spór między krajami, kto był pierwszy, czyja wódka jest lepsza, często zresztą jest to spór nieuzasadniony. Chociaż zapewne bardzo cenimy wódki Słowian wschodnich czy skandynawskiej, doceniamy rolę Dmitrija Mendelejewa, który ustalił procentową zawartość alkoholu w wódce, czy Piotra Smirnoffa w rozwoju technologii oczyszczania tego trunku, to ponad wszelką wątpliwość Polska jest krajem, który ma prawo, w związku z definicją wódki, nią się chlubić.

    Przypomnę również, że Polska, podobnie jak inne kraje zajmujące się produkcją wódki, przegrały w 2008 r. debatę europejską w Komisji Europejskiej o ustalenie europejskiej definicji wódki jako pochodzącej z destylacji produktów rolniczych zboża i ziemniaków. De facto wódkę zgodnie z definicją europejską można wytwarzać z każdego surowca. Jestem przekonany, że Polska ma prawo skorzystać z zapisu z czasu negocjacji akcesyjnych, mając na uwadze utrzymanie renomy jakości Polskiej Wódki produkowanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Polska uzyskała ochronę oznaczenia Polska Wódka. Zgodnie z traktatem akcesyjnym do rozporządzenia Rady nr 1576/89 został dodany przepis, który mówi, że Polska może wymagać, aby do produkcji wódki na jej terytorium etykietowanej jako Polish Vodka/Polska Wódka stosowne były jedynie szczególne surowce pochodzące z Polski lub zgodnie z tradycyjnymi recepturami oraz w ramach polityki jakości prowadzonej przez Polskę.

    Rząd, proponując zmianę w ustawie, chce z tej możliwości zawartej w traktacie akcesyjnym skorzystać. Trzeba również podkreślić to, co posłowie dostrzegli w dyskusji, że wpływ branży alkoholowej na budżet państwa według danych Polskiego Przemysłu Spirytusowego jest znaczny. Wpływy z akcyzy wynoszą ponad 10 mld zł, wpływy z VAT-u - ponad 7 mld zł. Polska jest pierwszym producentem wódki w Unii Europejskiej, produkuje około 290 mln litrów, ponad 50 mln litrów jest eksportowanych, produkujemy trzy razy więcej niż druga w produkcji Szwecja. Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie po Rosji, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych.

    W dyskusji podnoszono również potrzebę rozwiania wielu mitów na temat spożycia alkoholu w Polsce. Przypomnę, że Polska pod względem konsumpcji alkoholu na obywatela plasuje się dopiero na 18. miejscu w Unii Europejskiej. Wbrew przekonaniu wielu Europejczyków, a zapewne również i samych Polaków, jesteśmy na 18. miejscu w Unii Europejskiej, a konsumpcja alkoholu w Polsce jest poniżej średniej unijnej. Dlatego ten projekt rządowy zyskał akceptację komisji rolnictwa.

    Zostały zgłoszone cztery poprawki dookreślające surowce, z których można wytwarzać napój etykietowany jako Polska Wódka, rozszerzając kategorię zbóż tradycyjnych uprawianych w Polsce. Chodzi nie tylko o żyto, pszenicę, jęczmień czy owies, ale również pszenżyto, które coraz częściej zastępuje żyto, w szczególności na gruntach słabych. Komisja zaakceptowała poprawkę, która zdejmuje obowiązek butelkowania wódki w Polsce, ponieważ do rozlewu wódek w Polsce i tak używa się w większości szkła importowanego z zagranicy, część wódek wymaga dojrzewania w beczkach, w związku z tym ten wymóg dotyczący rozlewania do butelek docelowych wydaje się nieuzasadniony.

    Również biorąc pod uwagę opinię przedstawicieli branży alkoholowej, komisja wydłużyła w jednej z poprawek do 18 miesięcy możliwość pozostania w handlu wódki, która została wyprodukowana zgodnie z normami dotychczas obowiązujących przepisów. By nie zaskakiwać i handlu i branży spirytusowej szybko wprowadzanymi rozwiązaniami, komisja wyraziła zgodę także na wydłużenie vacatio legis do 6 miesięcy.

    Chcę z wielkim zadowoleniem stwierdzić, że po tej ciekawej dyskusji Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednogłośnie przyjęła zgłoszone poprawki, uzyskały one również akceptację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

    W związku z tym Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi po przeprowadzeniu pierwszego czytania i rozpatrzeniu tego projektu na posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2012 r., o czym już wspomniałem, wnosi, by Wysoki Sejm raczył uchwalić załączony projekt ustawy.

    Bardzo dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)




Poseł Jan Krzysztof Ardanowski - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


98 wyświetleń

Zobacz także: