Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Tadeusz Tomaszewski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Moje oświadczenie dotyczy braku możliwości korzystania ze środków budżetu państwa przeznaczonych na opiekę medyczną dla zawodników zakwalifikowanych do reprezentacji olimpiad specjalnych. Obecne rozwiązania prawne funkcjonujące na podstawie ustawy o sporcie przewidują, iż koszty opieki medycznej nad zawodnikami zakwalifikowanymi do kadry narodowej w sportach olimpijskich i paraolimpijskich finansowane są z budżetu państwa. Dysponentem tej części budżetowej jest minister właściwy do spraw zdrowia.

    W 2011 r. opieką zdrowotną objęto prawie 7 tys. zawodników w sportach olimpijskich i 835 w sportach paraolimpijskich. Na te świadczenia zdrowotne wydatkowano w 2011 r. 1440 tys., w 2012 r. planuje się 1480 tys. zł. Przypomnę, że również w tej grupie zawodników, którzy mają prawo do opieki medycznej finansowanej z budżetu państwa, jest 835 zawodników w sportach paraolimpijskich.

    Obok systemu współzawodnictwa paraolimpijskiego istnieje w Europie i na świecie system olimpiad specjalnych, czyli możliwość udziału we współzawodnictwie osób z upośledzeniem umysłowym. System olimpiad specjalnych funkcjonuje również w Polsce. W tym ruchu uczestniczy ponad 17 tys. sportowców. W ubiegłym roku w Warszawie odbyły się europejskie igrzyska olimpiad specjalnych.

    Dotychczasowe rozwiązania prawne, czyli rozporządzenia regulujące dostęp do opieki medycznej dla sportowców finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczą sportowców do 21. roku życia lub sportowców między 21. a 23. rokiem życia. Oczywiście z tego systemu mogą korzystać również uczestnicy olimpiad specjalnych. Jednak ponad 8 tys. osób to zawodnicy, którzy są powyżej 23. roku życia, czyli nie mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Część z tych zawodników to osoby ze sprzężoną niepełnosprawnością. Jednak najistotniejsza nierówność, która budzi konstytucyjne wątpliwości, dotyczy dostępu do bezpłatnych badań lekarskich dla zawodników, którzy reprezentują Polskę w ramach systemu współzawodnictwa olimpiad specjalnych. Przypominam, że taką opiekę mają zawodnicy, którzy są w kadrze paraolimpijskiej. Natomiast ci, którzy są w reprezentacji Polski, jeśli chodzi o system olimpiad specjalnych, takiej opieki nie mają. Dotyczy to około 300 zawodników, którzy przygotowują się zarówno do letnich, jak i zimowych igrzysk olimpiad specjalnych.

    Dlatego też, biorąc pod uwagę równość w zakresie dostępu do środków, do pomocy publicznej, zasadę niedyskryminowania, a zwłaszcza osób z niepełnosprawnością, uważam, że Wysoki Sejm - oczywiście na wniosek rządu lub z naszej inicjatywy - powinien znowelizować ustawę o sporcie i stworzyć podstawę prawną do finansowania opieki medycznej również w przypadku tych 300 zawodników olimpiad specjalnych, tych, którzy uczestniczą we współzawodnictwie olimpiad specjalnych. Bardzo na to liczę, iż będziemy mieli takie rozwiązania, które spowodują, iż wszystkie grupy zawodników niepełnosprawnych - uczestniczących zarówno w systemie olimpiad specjalnych, jak i w systemie światowych igrzysk głuchych oraz systemie igrzysk paraolimpijskich, którzy już są tym objęci - będą równo traktowane w dostępie do środków publicznych i opieki lekarskiej związanej z udziałem i reprezentowaniem Polski na igrzyskach olimpiad specjalnych. Dziękuję.



Poseł Tadeusz Tomaszewski - Oświadczenie z dnia 09 maja 2012 roku.


50 wyświetleń