Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Tadeusz Tomaszewski:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Moje oświadczenie dotyczy dzisiejszych prac nad ustawą o ustroju rolnym. W czasie tych prac Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej zgłosił poprawkę, która umożliwiała spółkom, dzierżawcom, którzy nie wykonali zalecenia Agencji Nieruchomości Rolnych, na podstawie ustawy, o wyłączeniu 30% gruntów rolnych do sprzedaży wśród rolników, kontynuację dzierżawy. Wśród tych spółek jest firma pracownicza Działpol z Działynia w powiecie gnieźnieńskim. Firma ta powstała w miejsce byłego gospodarstwa rolnego jako spółka pracownicza. Wówczas władza mówiła ˝weźcie sprawy w swoje ręce˝. Ludzie wzięli sprawy w swoje ręce, założyli spółkę i rozwijali tę spółkę. Spółka należy do bardzo dobrze gospodarujących na gruntach dzierżawionych, to lider, jeśli chodzi o produkcję mleka, to także lider, jeśli chodzi o wprowadzanie nowoczesnych technologii (budowa biogazowni, korzystanie ze środków europejskich, wykup części majątku gospodarczego).

    W trakcie podejmowania decyzji o wyłączeniu 30% zasobu dzierżawionego przez tę spółkę spółka założyła instytut badawczy, niemniej z czasem okazało się, że prywatny instytut badawczy to nie taki instytut, o jakim myślał ustawodawca. Wówczas firmy, które prowadzą te instytuty badawcze, nie były obowiązane do wyłączenia 30%. W tej sprawie była prowadzona korespondencja między spółką a Agencją Nieruchomości Rolnych. Wyraźnie wynika z tej korespondencji, że, jak pisze minister rolnictwa i rozwoju wsi w piśmie do komisji rolnictwa, właśnie agencja ˝zawaliła terminy˝. Krótko mówiąc, uniemożliwiła w terminie złożenie oświadczenia o wyłączeniu 30% gruntów rolnych przez spółkę Działpol.

    Dzisiaj odrzucenie tej poprawki uniemożliwia właściwie kontynuowanie dzierżawy po 2015 r., co grozi zwolnieniem 55 pracowników tej firmy, ale także zaprzestaniem współpracy ze środowiskiem lokalnym, m.in. z grupami producenckimi, które zostały założone wspólnie z rolnikami i są bardzo dobrze oceniane m.in. przez władze samorządowe. Samorządowcy gminy Kłecko na sesji rady miejskiej podjęli uchwałę, czy pewien apel, w którym zwracają się do agencji o uwzględnienie tych aspektów społecznych, ale także faktu tych procedur administracyjnych i umożliwienie dalszej dzierżawy gruntów rolnych przez spółkę Działpol. Mam nadzieję, że deklarowana przez posłów koalicji rządowej pomoc będzie kontynuowana, bo dzisiaj niestety deklaracje składane wobec pracowników nie potwierdziły się w głosowaniach, koalicja odrzuciła ten wniosek.

    Mam nadzieję, że jeszcze Senat będzie chciał pochylić się nad sprawą i pozwoli wszystkim tym, którzy dzierżawią grunty agencyjne, wyłączyć te 30% gruntów do sprzedaży rolnikom, a jednocześnie pozwoli na dzierżawę na korzystniejszych warunkach. Jest to ważne dla wielu tysięcy pracowników środowisk popegeerowskich. Mam nadzieję, że ten aspekt społeczny będzie również brany pod uwagę. Dziękuję.



Poseł Tadeusz Tomaszewski - Oświadczenie z dnia 25 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Oświadczenie poselskie


163 wyświetleń