Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne (druk nr 306).


Poseł Antoni Mężydło:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

    Ustawa ta ma charakter epizodyczny i dotyczy skrócenia okresu retencji danych teletransmisyjnych z 24 do 6 miesięcy. Jednak w przeszłości każda taka zmiana czy nawet jej próba wywoływały tu, na tej sali, burzliwą dyskusję i ogromne emocje, czasami nawet emocje polityczne. Mimo że merytorycznie jest to dość błahy problem w Prawie telekomunikacyjnym, to dyskusje i spory były wyjątkowo burzliwe. Czasami wynikały one z niezrozumienia istoty i charakteru tych danych i mylenia ich z treścią rozmów telefonicznych czy przesyłanymi treściami internetowymi, czyli z tzw. podsłuchami. Mimo że na podstawie obowiązku, o którym mowa w ustawie, organy dbające o bezpieczeństwo i porządek publiczny, w tym organy dochodzeniowo-śledcze, nie mają aż takich możliwości, to ingerencja w prywatność obywateli na tej podstawie jest duża i budzi poważne obawy urzędów dbających o swobody obywatelskie, jak i wątpliwości konstytucyjne, jak to jest napisane w uzasadnieniu projektu ustawy. Trzeba się zgodzić, że rzeczywiście wrażliwość klubu PSL na te wolności komunikowania i prywatność jest dosyć dobrze wytłumaczona.

    Są jednak jeszcze inne argumenty, które przemawiają za takimi rozwiązaniami. Podczas ostatniej nowelizacji tego przepisu Prawa telekomunikacyjnego zgodnie z przepisami Unii Europejskiej do obowiązku retencji danych włączyliśmy również dane o połączeniach niezrealizowanych, czyli o próbach połączeń, jak również internetowe dane teletransmisyjne. Ze względu na ilość danych internetowych środowiska telekomunikacyjne proponowały skrócenie okresu retencji, przechowywania przynajmniej tych danych internetowych ze względu na zajętość pamięci komputerowych. Z uwagi na ich argumentację można mieć dzisiaj poważne obawy, czy ten obowiązek jest w pełni realizowany. Jest to zła praktyka legislacyjna, kiedy uchwala się ustawy, które ze względów technicznych są nierealizowalne.

    Z tą złą praktyką należałoby skończyć i myślę, że ten projekt wychodzi naprzeciw tamtym oczekiwaniom. Myślę, że teraz przy 6-miesięcznym okresie przechowywania, retencji danych telekomunikacyjnych ten obowiązek będzie mógł być wypełniany również w stosunku do danych internetowych.

    Ostatnio pojawiły się jednak w związku z tym projektem informacje, że rząd przygotowuje również projekt ustawy skracający termin retencji danych teletransmisyjnych do jednego roku. Dlatego klub Platforma Obywatelska z zadowoleniem przyjmuje tę inicjatywę legislacyjną koalicjanta, ze względu na to, że projekt poselski ma jednak szybszą ścieżkę legislacyjną i ta ustawa będzie szybciej uchwalona.

    Nawet jeśli pojawiają się wątpliwości, czy ze względu na to, że w naszym kraju organy dochodzeniowo-śledcze działają wolniej - to fakt obiektywny - niż w innych krajach Unii Europejskiej, skrócenie czasu retencji do 6 miesięcy nie jest zbyt ryzykowne, to wziąwszy pod uwagę argumentację przytoczoną w uzasadnieniu tego projektu, jak i zasady dobrej legislacji, należy poprzeć tę inicjatywę legislacyjną PSL w pełnym wymiarze. Może nawet w ten sposób zmobilizujemy organy dochodzeniowo-śledcze do sprawniejszego i efektywniejszego działania. I tutaj nie ma co się za bardzo przejmować tym, że jesteśmy krajem, który pod tym względem wolniej działa.

    Mogą też pojawić się inne argumenty za propozycją rządową. Skoro bowiem istnieje taka praktyka, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni ze względów handlowych w relacjach z klientami przechowują niektóre dane teletransmisyjne przez okres jednego roku w celach reklamacyjnych, to dlaczego nie mogą ich udostępniać organom dbającym o bezpieczeństwo i porządek publiczny? Jednak ilość danych dla celów reklamacyjnych jest znacznie mniejsza niż tych wynikających z obowiązku ustawowego, służących bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu państwa. Poza tym przedsiębiorcy telekomunikacyjni nigdy nie wykorzystają tych danych do ograniczenia swobód obywatelskich, tak jak organy do tego upoważnione.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska opowiada się za rozwiązaniami zawartymi w projekcie i jako przedstawiciel partii obywatelskiej w parlamencie będzie głosował za skróceniem okresu retencji danych teletransmisyjnych do 6 miesięcy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 kwietnia 2012 roku.


58 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy