Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

29 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3761 i 3942).


Poseł Antoni Mężydło:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw.

    Do kompleksowej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, rządowego projektu, Ministerstwo Gospodarki przystąpiło w grudniu 2012 r. W międzyczasie powstała swoistego rodzaju konstytucja przedsiębiorczości, jaką było Prawo działalności gospodarczej, która uregulowała wiele kwestii, jakie były uregulowane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, i uregulowała je w sposób bardzo nowoczesny. Natomiast był problem z uzgodnieniami międzyresortowymi dotyczącymi nowego projektu Prawa działalności gospodarczej. Dlatego został on zgłoszony dopiero pod koniec tej kadencji. Stało się tak z wiadomych względów, również ze względu na jego objętość, na nowe podejście do działalności gospodarczej, nowatorskie, zgodne z trendami w ustawodawstwie spotykanymi dzisiaj na całym świecie. Mimo że miał bardzo dobrą opinię przedsiębiorców, cieszył się ogromnym uznaniem - jako członkowie Komisji Gospodarki dostawaliśmy wiele listów z poparciem dla uchwalenia tej ustawy - jednak nie było szans na to, żeby zdążyć dobrze uchwalić to Prawo działalności gospodarczej.

    Jeśli chodzi o kwestie, które regulował rozdział 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a mianowicie o Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej oraz funkcjonowanie tego rejestru, co weszło w życie z dniem 1 lipca 2011 r., w 2012 r. już było widać, że system teleinformatyczny, za pomocą którego minister właściwy do spraw gospodarki prowadził ten rejestr, nie funkcjonował dobrze. Ze względu na to, że to rozwiązanie teleinformatyczne nie cieszyło się powodzeniem u większości przedsiębiorców i dalej składali oni zgłoszenia o działalności gospodarczej w formie papierowej, a urzędnicy w gminach musieli to przepisywać, powstało wiele błędów. Trzeba było dokonywać sprostowań. Przedsiębiorcy próbowali również dokonywać wykreśleń i ten system zaczął się zapychać. Dzisiaj kilkaset tysięcy wniosków o sprostowanie lub wykreślenie czeka w kolejce do tego systemu. Codziennie wpływa 7 tys. wniosków.

    Trzeba było poprawić ten rozdział, żeby system teleinformatyczny zaczął dobrze funkcjonować, i trzeba było uprościć wiele procedur. Chodziło o procedury wykreślenia i dokonania sprostowań wpisów w CEIDG, uproszczenie i ujednolicenie zasad uzyskiwania zaświadczeń o wpisie do tego rejestru, rozszerzenie zakresu danych zawartych we wpisie do rejestru, ograniczenie zakresu danych podawanych przez przedsiębiorcę we wniosku o zmiany wpisu do rejestru w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej, ułatwienie w dochodzeniu przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do rejestru, umożliwienie rezygnacji z wpisu do rejestru przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i rozwiązanie wątpliwości interpretacyjnych.

    Wszystkie te kwestie rozwiązuje właśnie ten projekt. W czasie prac w podkomisji i komisji zostały wprowadzone trzy poprawki merytoryczne, które jeszcze bardziej uprościły niektóre przepisy. Zostały również wprowadzone poprawki redakcyjno-legislacyjne.

    Ze względu na to, że w przyszłości, wtedy, kiedy zostanie uchwalone Prawo działalności gospodarczej, a ustawa o swobodzie działalności gospodarczej pewnie zostanie przekształcona w ustawę o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i będzie miała taki charakter, że zostanie ograniczona do rozdziału 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, natomiast wszystkie uregulowania dotyczące swobody działalności gospodarczej będą zawarte w Prawie działalności gospodarczej, myślę, że jest to dobre rozwiązanie i zasługuje na poparcie.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platformy Obywatelskiej opowiada się za przyjęciem projektu w formie przedstawionej przez Komisję Gospodarki. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw


23 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy