Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (druki nr 249 i 262).


Poseł Sprawozdawca Witold Pahl:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Ustawodawczej pragnę przedstawić sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

    Jak wynika z treści uzasadnienia do tej ustawy, celem jej jest przede wszystkim wprowadzenie efektywnych rozwiązań, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, gwarantujących właściwy przebieg finałowych rozgrywek Mistrzostw Euro 2012.

    W trakcie prac komisji pojawiły się pewne wątpliwości dotyczące systematyki, także kwestia wprowadzenia zmiany polegającej na wyłączeniu ograniczeń w zakresie ochrony środowiska. Dotyczy to sześciu portów lotniczych, w których przewidujemy czy koordynator mistrzostw przewiduje największy ruch lotniczy. Poza czterema miastami, które są gospodarzami tych mistrzostw, dotyczy to Krakowa i Katowic, portów lotniczych w tych miastach. W trakcie prac wniesiono poprawkę o charakterze doprecyzowującym. Chodzi tu przede wszystkim o nazewnictwo portów lotniczych.

    Jeśli chodzi o kwestie zgodności z prawem Unii Europejskiej, które były podnoszone w trakcie dyskusji, w sposób jednoznaczny wyjaśnia je dyrektywa Wspólnoty Europejskiej, jest to dyrektywa 2002/30, która mówi o możliwości kształtowania ruchu lotniczego w sposób proporcjonalny i przede wszystkim niedyskryminujący w zakresie tychże norm.

    Biorąc pod uwagę skalę zainteresowania drużyn, jeśli chodzi o lokalizację swoich baz w Polsce - a to zainteresowanie zostało potwierdzone dopiero 6 lutego tego roku - trzeba powiedzieć, że 13 reprezentacji z 16, które będą brały udział w mistrzostwach, zdecydowało się na to, aby miejsce ich pobytu znajdowało się na terytorium Polski. Na tej podstawie można było rozpocząć procedury przyjmowania tzw. slotów, czyli potwierdzeń dodatkowych lotów na lotniskach. Z wstępnej analizy wynika, że w przypadku Poznania będzie to 39 dodatkowych lotów, w przypadku Warszawy będzie tych lotów 68 w stosunku do 40 dopuszczalnych w porze nocnej, bo trzeba pamiętać o tym, że te ograniczenia dotyczą przede wszystkim pory nocnej.

    Doświadczenia z organizacji, z tej logistyki, które były udziałem Portugalii czy Federacji Szwajcarskiej, dowodzą, że tego rodzaju dodatkowe obciążenie lotnisk nie stanowiło nadmiernej uciążliwości. Epizodyczność tej ustawy, co też przesądziło o wprowadzeniu tej nowelizacji do ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy, a nie do ustawy o ruchu lotniczym, potwierdza ten dodatkowy argument, czyli to, że uciążliwość będzie miała charakter nieznaczny, zaś korzyści płynące z organizacji dodatkowych lotów dla poszczególnych samorządów, dla miast organizujących mistrzostwa w sensie finansowym, a także wizerunkowym dla Polski będą znaczące.

    Tak jak powiedziałem, kwestia systematyki, poprawności legislacyjnej, kwestie dotyczące bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym zakresie, także bezpieczeństwa związanego z właściwą organizacją lotów, tak aby nie zagęszczać ich w ciągu dnia, a jednocześnie wpisać je odpowiednio w harmonogramy, według których będą rozgrywane mecze - pamiętajmy, że większość z nich będzie się kończyć w porze nocnej - aby uniknąć przebywania dużej liczby pasażerów na lotniskach, co też byłoby uciążliwością dla turystów, tego wszystkiego dotyczą rozwiązania, już sprawdzone, które należało wprowadzić do ustawy.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uwzględniając kwestie dotyczące poprawy efektywności zarządzania mistrzostwami, które są bardzo dużym wyzwaniem dla naszego kraju, które mają stanowić o bardzo pozytywnym wizerunku Polski, które mają potwierdzić sprawność organizacyjną naszego państwa, zaangażowanych służb, wypełnienie zobowiązań podjętych wobec UEFA, a przede wszystkim kwestie dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa, Komisja Ustawodawcza wnosi o to, aby Wysoki Sejm raczył uchwalić załączony projekt ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Tomasz Grzeszczak)



Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 29 marca 2012 roku.


265 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 26 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Witold Pahl - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy