Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (druk nr 18).


Poseł Paweł Sajak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jako poseł bez doświadczenia mogę już dzisiaj powiedzieć zupełnie szczerze i otwarcie, że wcale mnie nie dziwi sytuacja w naszym kraju, skoro tak traktujemy poważne sprawy, skoro dopuszczamy do tego, żeby dla korzyści wyborczej pominąć projekt obywatelski, ponad 130 tys. podpisów, a przepchnąć własny pomysł, własną inicjatywę, własną propozycję. Wcale mnie to już nie dziwi. Chociaż nie, dziwi mnie tylko jedna rzecz - że pomimo tych wszystkich przytoczonych tutaj przez mojego przedmówcę przykładów dotyczących odrzuconych projektów obywatelskich, obywatele w dalszym ciągu, w nadziei na to, że są w stanie jeszcze wpłynąć na nas, parlamentarzystów, występują w ogóle z propozycjami projektów. Tutaj przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wyrażał żal na temat tego, w jaki sposób ten projekt ustawy był traktowany. Mam nadzieję, że zbyt wiele osób przed telewizorami tego nie słuchało, ponieważ byłyby one przerażone, bo właśnie w podobny sposób traktowana jest większość naszych projektów ustaw, większość obywatelskich projektów ustaw. Dla przyzwoitości nie odrzuca się ich w pierwszym czytaniu tylko po to, żeby to umarło gdzieś w komisji, żeby zostało znowu zamrożone, a nuż, widelec uda się to przy okazji przemycić, wykorzystać w trakcie kolejnej kampanii, przy kolejnej okazji, chcąc ugrać coś dla siebie.

    Projekt ustawy, który był tutaj omawiany, mimo że przedstawiciel komitetu inicjatywy nie chciał już za bardzo po raz kolejny tego rozwijać - i wcale mu się nie dziwię - jest bardzo dobry. Co prawda ma może pewne luki i niedociągnięcia, ale to nie był powód, żeby go tak od razu kasować i zamrażać.

    Jako Klub Poselski Ruch Palikota będziemy jak najbardziej za tym, żeby ta ustawa trafiła do dalszych prac w komisjach, ponieważ jest szansa na to, ażeby przywrócić konstytucyjną równość - bez rozgraniczenia, dlaczego student, a nie osoba niewidoma, gdzie mamy inne grupy uprawnione, które mogłyby być uprawnione do tych zniżek.

    Za chwilę będzie podnoszone larum, że nie mamy na to pieniędzy, bo przecież pieniążki, które były przeznaczone na finansowanie skutków tej ustawy, to miała być ta różnica z podatku. Ale niestety w 2011 r. wprowadziliśmy zmianę podatków, więc nie jesteśmy w stanie pozyskać środków. Ale gdyby się tak rozejrzeć dookoła, to te środki mamy.

    Dlatego Klub Poselski Ruch Palikota będzie za tym, ażeby ustawa trafiła do dalszych prac w komisjach. Może uda się wspólnymi siłami w tych komisjach wypracować rozwiązania, które pozwolą w równy sposób traktować wszystkie grupy społeczne, jak również zabezpieczyć te grupy społeczne, które już prawa nabyły, żeby tych praw nie straciły. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 29 lutego 2012 roku.


107 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy