Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Łukasz Zbonikowski:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pragnę wygłosić oświadczenie w sprawie planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reorganizacji sądownictwa i związanego z nią zamiaru zlikwidowania Sądu Okręgowego we Włocławku.

    Rząd Platformy podobno Obywatelskiej funduje nam kolejne szkodliwe decyzje, w dodatku wprowadzane z zaskoczenia, bez konsultacji społecznych i bez próby wsłuchania się w opinie o tym, jakie są potrzeby lokalne Polaków. Pojawiające się pogłoski o likwidacji sądu okręgowego, co bardzo prawdopodobne, zwłaszcza po seryjnym likwidowaniu sądów rejonowych, są o tyle zaskakujące, że nie jest to niczym uzasadnione, a argumentacja Ministerstwa Sprawiedliwości jest wątpliwa. Pewne natomiast jest to, że likwidacja Sądu Okręgowego we Włocławku, miasta, które podczas reformy administracyjnej straciło status miasta wojewódzkiego, to następny cios po całej serii centralnych decyzji pogłębiających degradację Włocławka. Po raz kolejny rząd próbuje zniweczyć założenia reformy administracyjnej, według których mniejsze struktury administracyjne, jakimi są powiaty, miały być wyposażone w podstawowe instytucje państwowe, a więc m.in. sądy.

    Oddalanie urzędów od obywatela to tak naprawdę odmawianie obywatelowi dostępu do nich, to łamanie podstawowych praw każdego obywatela. Likwidacja sądu we Włocławku uderzy we wszystkich mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, a przede wszystkim w osoby starsze i schorowane, które nie będą w stanie uczestniczyć w postępowaniach sądowych odbywających się w odległych nawet o 150 km miejscowościach. Takie wyprawy wiążą się także z dodatkowymi kosztami, które oczywiście będzie musiał ponieść obywatel. Taka decyzja ministerstwa sprawi, że czas postępowań się wydłuży, ponieważ sądy będą przeciążone licznymi sprawami. Negatywne skutki odczują także pracownicy, ponieważ nie ma żadnej pewności, że likwidacja sądu nie będzie się wiązała z likwidacją stanowisk, a ci, którzy utrzymają swoje stanowiska, mogą zostać przeniesieni do pracy w innych jednostkach i miejscowościach.

    Kolejnym argumentem przeciw wdrożeniu zapowiedzianych zmian jest profesjonalnie przygotowana baza lokalowa włocławskiego sądu. Placówka Sądu Okręgowego we Włocławku może poszczycić się m.in. salą rozpraw wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do wideokonferencji, błękitnym pokojem służącym do bezstresowego przesłuchiwania małoletnich, czy też sześcioma salami, których wyposażenie umożliwia nagrywanie rozpraw.

    Podsumowując, kierując się troską o utrzymanie należytego poziomu wymiaru sprawiedliwości we Włocławku i na terenach przyległych, a także o podnoszenie standardu życia mieszkańców, wyrażam stanowczy sprzeciw wobec planów umniejszania roli Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim, znacznego utrudniania mieszkańcom dostępu do sądownictwa, a co za tym idzie, naruszania Konstytucji RP, poprzez reorganizację przewidującą likwidację Sądu Okręgowego we Włocławku.

    Z podobnych względów potępiam również inne założenie projektu zmian w strukturze organizacyjnej sądów powszechnych zasadzające się na seryjnej likwidacji sądów rejonowych i utworzeniu w ich miejsce wydziałów zamiejscowych. W samym województwie kujawsko-pomorskim planuje się likwidację 10 sądów rejonowych na 19 istniejących. To są posunięcia, które mogą przynieść jedynie negatywne skutki społeczne i iluzoryczne oszczędności. Dziękuję za uwagę.



Poseł Łukasz Zbonikowski - Oświadczenie z dnia 27 stycznia 2012 roku.


254 wyświetleń

Zobacz także: