Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Piotr Polak:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Moje oświadczenie poselskie dotyczy kontrowersyjnych zapisów ustawy o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Na początek pytanie: czy można coś zmniejszyć, zredukować, a jednocześnie zwiększyć i dodać? (Gwar na sali)


Oświadczenia.


Poseł Piotr Polak:

    Odpowiedź na to retoryczne pytanie wydaje się prosta i jednoznaczna: nie można. (Gwar na sali)


Oświadczenia.


Poseł Piotr Polak:

    Jednak w rzeczywistości tworzonej przez koalicję rządzącą w Polsce ta oczywista odpowiedź znajduje zaprzeczenie w tworzonych propozycjach rozwiązań ustawowych. Oto fakt, który to potwierdza.

    Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców została uchwalona na ostatnim, 100., posiedzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polski VI kadencji. Przypomnę, że był to projekt rządowy. Podczas pierwszego czytania projekt skierowano do Komisji Nadzwyczajnej ˝Przyjazne Państwo˝, która zajmowała się sprawami związanymi z ograniczaniem biurokracji. W drugim czytaniu klub Polskiego Stronnictwa Ludowego zgłosił poprawkę dotyczącą dodania jednego z artykułów, art. 21a, zawierającego między innymi regulację obłożenia węgla akcyzą oraz zasady zwolnienia od tego podatku. W trakcie dalszych prac komisja ˝Przyjazne Państwo˝ zarekomendowała Wysokiej Izbie tę poprawkę do przyjęcia i tak też się stało.

    W październiku pan prezydent ustawę podpisał, a od nowego roku ona obowiązuje. Ustawa zamiast zredukować niektóre obowiązki obywateli i przedsiębiorców, jak jest w tytule zapisane, wprowadziła chaos i zamieszanie w handlu węglem. Jednocześnie nałożyła nowe uciążliwe obowiązki. Mianowicie każdy kupujący węgiel w składzie musi wypełnić i podpisać aż cztery dokumenty, aby być zwolnionym ze wspomnianej akcyzy. Mało tego, podmiot sprzedający węgiel musi ewidencjonować i przechowywać każdy taki dokument przez 5 lat. Tym samym ustawa mająca zredukować obowiązki obywateli i przedsiębiorców tych obowiązków w sposób ewidentny im dołożyła. W ten sposób Komisja Nadzwyczajna ˝Przyjazne Państwo˝, która miała biurokrację ograniczać, do rozrostu tej biurokracji znacząco się przyczyniła, wprowadzając przy okazji olbrzymie zamieszanie zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających węgiel.

    Nadmienię jeszcze, że z powodu bardzo wysokich cen węgla często zdarza się, że klientami składów są osoby kupujące węgiel na worki. Każdy więc zakupiony worek węgla, w myśl zapisów ustawy, wymaga wspomnianego dokumentowania i ewidencjonowania. W ten sposób teza postawiona przeze mnie na początku oświadczenia w postaci retorycznego pytania niestety potwierdziła się. Niemożliwe stało się możliwe. Rządowi jednocześnie udało się coś zmniejszyć i zwiększyć, zredukować i dodać. Takie cuda możliwe są tylko w Polsce. Niemcy i Czesi też wprowadzili do swojego prawa zapisy o akcyzie, ale takich absurdów tam nie umieścili. Dziękuję.



Poseł Piotr Polak - Oświadczenie z dnia 27 stycznia 2012 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także: