Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Wybór członków Trybunału Stanu (druk nr 6).


Poseł Jerzy Kozdroń:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska ośmiu kandydatów na członków Trybunału Stanu, w tym jednego na stanowisko wiceprzewodniczącego.

    Z uwagi na bogaty dorobek osób, które będę prezentował, niewątpliwie zajmie mi to dużo czasu. Dlatego proszę panie i panów posłów o wyrozumiałość, jeżeli będzie to długo trwało.

    Zacznę od kandydata na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu. Jest nim pan Józef Adam Medyk, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1969-1971 był aplikantem w Prokuraturze Wojewódzkiej w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. został skierowany do orzekania w Sądzie Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. W latach 1982-1986 wykonywał obowiązki w Biurze Nadzoru Pozainstancyjnego. W 1986 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. W 2002 r. przeszedł w stan spoczynku w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Był sędzią dyscyplinarnym, a od 1999 r. - wiceprzewodniczącym i przewodniczącym Wyższego Sądu Dyscyplinarnego dla wszystkich sędziów w Polsce. W latach 1998-2007 pełnił funkcję komisarza wyborczego w Warszawie. Od 2002 r. współpracuje z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest autorem wielu kasacji skierowanych do Sądu Najwyższego, a także autorem wielu tez orzeczeń Sądu Najwyższego wyjaśniających zagadnienia prawne. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Lech Adamczyk urodził się 6 września 1947 r. we Wrocławiu. Studia prawnicze odbył w latach 1965-1969 na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Adwokatem został w 1976 r. i rozpoczął wykonywanie zawodu. Lech Adamczyk od 1976 r. bronił działaczy wrocławskiej opozycji w procesach politycznych. Od 1980 r. był doradcą Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ ˝Solidarność˝. Lech Adamczyk od blisko 40 lat jest członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu, którego jest współzałożycielem. W pierwszej kadencji samorządu terytorialnego orzekał w samorządowym kolegium odwoławczym. Był też delegatem Sejmiku Samorządowego Województwa Wrocławskiego. Przez trzy kolejne kadencje, począwszy od 1990 r., był radnym Rady Miejskiej Wrocławia. Od roku 2005 jest sędzią Trybunału Stanu.

    Kazimierz Barczyk, lat 61, to adwokat, radca prawny, samorządowiec, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka, sekretarz Komitetu Społecznego Rady Ministrów, poseł na Sejm I i III kadencji. W 1972 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbył aplikację sędziowską. W latach 1974-1982 orzekał w sądach rejonowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego jako jedyny sędzia krakowski został odwołany ze stanowiska sędziego wraz z zakazem wykonywania zawodu adwokata. W latach 1980-1982 był prezesem Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Inicjator powołanego w 2000 r. Rządowego Centrum Legislacji. Od 2009 r. członek Rady Służby Cywilnej przy Prezesie Rady Ministrów. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany tytułem ˝Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego˝ i Medalem 600-lecia Odnowienia UJ.

    W Trybunale Stanu zasiadał przez trzy kadencje. W latach 2006-2007 był zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu.

    Anna Bogucka-Skowrońska. Urodziła się w Radomiu. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1971 r. do dziś wykonuje zawód adwokata. W latach 1980-1981 była współtwórcą i doradcą struktur miejskich i regionalnych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ˝Solidarność˝ w Słupsku, współpracownicą prasy związkowej, oficjalnym gościem I zjazdu ˝Solidarności˝ w Gdańsku. W stanie wojennym była internowana i represjonowana. Była senatorem w I, II i III kadencji. Obecnie jest radną Rady Miejskiej w Słupsku. Była wieloletnim członkiem władz krajowych adwokatury. Jest członkiem wyższego sądu adwokatury. Posiada wiele odznaczeń, w tym odznaczenia państwowe: Krzyż Oficerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, medal 25-lecia ˝Solidarności˝, odznakę ˝Zasłużony dla Adwokatury Polskiej˝, medal ˝Zasłużony dla Województwa Słupskiego˝, medal ˝Zasłużony dla Miasta Słupska˝, Medal Ministra Sprawiedliwości. W latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu.

    Dariusz Kijowski. Urodził się 24 października 1955 r. w Białymstoku. W 1978 r. ukończył administrację na Uniwersytecie Warszawskim, filia w Białymstoku. W 1985 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2000 r. doktora habilitowanego nauk prawnych. Od 1990 r. kierował pracami Samorządowego Kolegium Odwoławczej w Białymstoku i orzekał w tym kolegium. W latach 1994-1997 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 1990 r. ekspert Biur: Studiów i Analiz Sejmu i Senatu. W latach 1996-2001 był członkiem Zespołu ds. Reformy Administracji Publicznej w Instytucie Spraw Publicznych. W 2004 r. przewodniczy Radzie Nadzorczej Fundacji Instytut Państwa i Administracji. W 2005 r. - członek zespołu ekspertów Instytutu Prawa i Administracji, od 2006 r. przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Projektu Ustawy Przepisy Ogólne Prawa Administracyjnego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Autor i współautor około stu publikacji naukowych z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i postępowania egzekucyjnego w administracji. W latach 2005-2011 członek Trybunału Stanu.

    Pani Romana Orlikowska-Wrońska. Jest to nowa kandydatura.

    (Poseł Ryszard Kalisz: Brawo!) (Oklaski)

    Dotychczas przedstawiałem osoby, które pełniły i pełnią funkcje członków Trybunału Stanu.

    Pani Romana Orlikowska-Wrońska urodziła się...

    (Poseł Ryszard Kalisz: A czy to ważne?)

    Nieważne.

    Dyplom magistra prawa uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim w 1965 r. Aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim ukończyła w 1972 r., zaś w 1975 r. złożyła egzamin adwokacki. Od 1975 r. do chwili obecnej wykonuje zawód adwokata. Była obrońcą w procesach politycznych w latach 1980-1988. Wpisana na listę adwokatów prymasowskiego komitetu pomocy w Warszawie brała udział w 40 sprawach karnych politycznych w latach 1980-1989. Organizowała w Polsce struktury Amnesty International oraz od 1989 r. do chwili obecnej jest aktywnym członkiem tej organizacji. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konferencjach związanych z prawami człowieka - m.in. delegatka Amnesty International w Londynie na konferencji ONZ dotyczącej praw kobiet w Pekinie w 1995 r. Prowadziła sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Jest wieloletnim wykładowcą i wizytatorem w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku.

    Andrzej Wosiński. Urodził się 27 sierpnia 1951 r. w Łodzi. W 1973 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego.

    W latach 1974-1976 odbył aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim, a następnie aplikację adwokacką zakończoną egzaminem w 1979 r. Od 1979 r. pracuje jako adwokat w Izbie Adwokackiej w Łodzi. W latach 80. był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, a następnie, w latach 90., przez okres jednej kadencji członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej. W roku 1980 i 1981 był ekspertem Klubu Inteligencji Katolickiej w Łodzi. Udzielał pomocy prawnej tworzącym się w Łodzi i województwie łódzkim niezależnym związkom zawodowym w siedzibie KiK-u w Łodzi. W okresie stanu wojennego był obrońcą w kilkudziesięciu sprawach karnych i o wykroczenia, występując w obronie osób działających w opozycji i działaczy NSZZ ˝Solidarność˝. Odznaczony odznaką ˝Adwokatura Zasłużonym˝. Od 2007 r. jest sędzią Trybunału Stanu.

    Jolanta Zajdel-Sarnowicz, urodzona w Myszkowie, obecnie województwo śląskie, ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, w latach 1964-1966 odbyła aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach, którą ukończyła zdaniem egzaminu sędziowskiego. W 1970 r. zdała egzamin adwokacki i została wpisana na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Od lutego 1982 r. do 1987 r. była obrońcą w kilkudziesięciu procesach politycznych. W latach 1989-1990 była działaczką Komitetu Obywatelskiego w Katowicach. Od 1992 r. do 1997 r. była pełnomocnikiem górników i ich rodzin oraz Komitetu Zakładowego NSZZ ˝Solidarność˝ przy Kopalni Węgla Kamiennego Wujek. Od 1991 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką. W latach 1997-2007 była arbitrem w sądzie polubownym przy Górnośląskiej Izbie Gospodarczej. W 2006 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 r. medal pamiątkowy ministra sprawiedliwości Lex Veritas Iustitia. Od 5 stycznia 2001 r. jest zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu.

    To wszystkie kandydatury, które w imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej miałem przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie. W imieniu tegoż klubu rekomenduję Wysokiej Izbie wybór wszystkich przedstawionych kandydatów, spełniają oni bowiem wymogi przewidziane w ustawie o Trybunale Stanu, reprezentują bardzo wysoki stopień przygotowania prawniczego i cechuje ich nienaganna postawa obywatelska i etyczna. Dziękuję serdecznie. (Oklaski)



Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 17 listopada 2011 roku.


328 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy