Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (druki nr 3363 i 3532).


Poseł Sprawozdawca Michał Stuligrosz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych z druku nr 3363.

    Wysoka Izbo! Marszałek Sejmu, zgodnie z art. 37 ust. 1 i art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu, skierował powyższy projekt do Komisji Kultury i Środków Przekazu w dniu 24 kwietnia 2015 r. Komisja po przeprowadzeniu pierwszego czytania na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2015 r. oraz po rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2015 r. przyjęła go jednogłośnie w trakcie swoich obrad.

    Szanowni państwo, przedstawię powody, dla których Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła ten wniosek i dla których uznano jednomyślnie, że projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych jest w pełni uzasadniony. Otóż zasadniczym celem projektu nowelizacji ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych jest zniesienie obowiązku składania oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75. rok życia. W celu zmniejszenia obowiązków nałożonych na osoby zwolnione od opłat abonamentowych projekt przewiduje także zniesienie konieczności przedstawiania dokumentów potwierdzających uprawnienie do tych zwolnień.

    Konieczność składania oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia od opłat przez te osoby okazała się dla nich uciążliwa i było to trudne do wykonania. Osoby te m.in. ze względu na stan zdrowia często nie dopełniały wymaganych formalności i ponosiły tego konsekwencje. Ponadto pomimo spełnienia określonych w ustawie o opłatach abonamentowych przesłanek do zwolnienia na osobach zwolnionych od opłat abonamentowych oprócz konieczności złożenia wspomnianego oświadczenia ciążył również obowiązek przedstawienia dokumentów potwierdzających uprawnienie do tego rodzaju zwolnienia. Dla wielu z tych osób spełnienie tego ustawowego wymogu, a w szczególności uzyskanie dokumentów wymaganych przez uprawnione organy, stanowi nadmierne utrudnienie. Rzeczywiste powody, dla których uregulowano tę sprawę, zawarte są w dwóch zmianach, mianowicie zmianie w art. 4 oraz zmianie w art. 7 ust. 1 nowelizowanej ustawy.

    Wysoka Izbo! Opłaty abonamentowe są pobieranie przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe. Wynika to ze wspomnianej regulacji z dnia 23 listopada 2012 r. Ponadto ten podmiot, czyli operator, prowadzi także kontrolę wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. W związku z tym w celu umożliwienia operatorowi wyznaczonemu dokonywania weryfikacji osób podlegających zwolnieniu od opłat abonamentowych w oparciu o dane z rejestru PESEL - i to jest najistotniejsza zmiana - projekt ustawy jednoznacznie wskazuje, iż realizacja tego zadania będzie następowała w oparciu o dane z rejestru PESEL na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

    Przeprowadzono również konsultacje w 15 ważnych instytucjach państwowych: w kilku urzędach ministerialnych, Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowej Radzie Komorniczej, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i innych ważnych organach, aby uzgodnić, że tego rodzaju uregulowanie jest zasadne i istotne. Wszystkie te organy wyraziły wolę na piśmie, akcentując różne powody, dla których to uregulowanie jest ważne. Te powody zostały przedstawione komisji w terminie, o którym mówiłem na początku swojego wystąpienia, i - chcę to podkreślić jeszcze raz - w pełni potwierdziła się zasadność tego rodzaju aktu prawnego. Projekt ten został jednomyślnie przyjęty do dalszego procedowania.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam niniejszy projekt ustawy, mając nadzieję na dalsze poparcie i na to, że Wysoka Izba będzie głosować za tą zmianą ustawy o opłatach abonamentowych. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych


30 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:




Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przedsiębiorstwie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Michał Stuligrosz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy