Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

32 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (druk nr 3463).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Chciałbym przedstawić uzasadnienie projektu ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

    Projekt ustawy przewiduje rozwiązania dotyczące wdrażania Programu Operacyjnego ˝Rybactwo i morze˝ na lata 2014-2020, który będzie wspierany środkami z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Wsparcie finansowe w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego wynika z dwóch rozporządzeń Parlamentu i Rady: nr 508/2014 i nr 1303/2013. Okres programowania na lata 2014-2020 zawiera trzy nowe komponenty. Chodzi o kwestię kontroli, gromadzenie danych połowowych i zintegrowaną politykę morską.

    Chciałbym także zwrócić uwagę, że projektowana ustawa będzie regulowała kwestie dotyczące realizowania działań w ramach sześciu priorytetów Programu Operacyjnego ˝Rybactwo i morze˝ na nową perspektywę. Do tych priorytetów będziemy zaliczać promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy. Priorytet 2. dotyczy wspierania akwakultury zrównoważonej środowiskowo, innowacyjnej, konkurencyjnej i również opartej na wiedzy. Priorytet 3. dotyczy wspierania wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa, priorytet 4. - zwiększenia zatrudnienia i spójności terytorialnej, priorytet 5. - wspierania obrotu i przetwarzania, a priorytet 6. - wspierania wdrażania zintegrowanej polityki morskiej. Program obejmować będzie także pomoc techniczną.

    W projekcie wskazane zostały instytucje właściwe w zakresie realizacji zadań Programu Operacyjnego ˝Rybactwo i morze˝ na lata 2014-2020. Do tych instytucji będziemy zaliczać: po pierwsze, instytucję zarządzającą, którą będzie minister właściwy do spraw rybołówstwa; po drugie, instytucję certyfikującą, którą będzie minister właściwy do spraw finansów publicznych; po trzecie, instytucję audytową, którą będzie generalny inspektor kontroli skarbowej; po czwarte, instytucje pośredniczące, którymi będą Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w zakresie realizacji priorytetów: 1., 2., 3. i 5., samorząd województwa, w zakresie realizacji priorytetu 4., a także jednostka sektora finansów publicznych lub fundacja, której jedynym fundatorem jest Skarb Państwa, w zakresie realizacji priorytetu 6., czyli pomocy technicznej.

    Chciałbym także zwrócić uwagę, że projekt został skierowany do konsultacji społecznych i przekazany organizacjom, instytucjom i urzędom w grudniu ubiegłego roku. Konsultacje z organizacjami zakończyły się w lutym. Chcę również poinformować, że projekt uzyskał pozytywną rekomendację komisji wspólnej rządu i samorządu w styczniu 2015 r. Projekt był konsultowany z ponad 110 organizacjami i instytucjami z uwagi na swoje znaczenie i dlatego też wszystkie te organizacje wypowiedziały się w tej kwestii.

    Chciałbym także poinformować Wysoką Izbę, że z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Polsce przyznano ponad 531 mln euro, co z wkładem krajowym na poziomie 179 mln euro daje kwotę ponad 710 mln euro. Nasz kraj uzyskał czwartą pozycję w całej Unii Europejskiej, za Francją, Włochami i Hiszpanią, jeżeli chodzi o wielkość alokacji środków finansowych na realizację zadań wynikających z programu operacyjnego.

    Środki, które otrzymaliśmy, chcemy wydatkować na realizację poszczególnych priorytetów w następujących wysokościach. Priorytet 1. dotyczący promocji rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo - kwota ponad 190 mln euro. Priorytet 2. dotyczący wspierania akwakultury - prawie 269 mln euro. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę, że przeznaczamy większe środki finansowe na rozwój akwakultury z uwagi na to, że takie cele i priorytety wyznacza wspólna polityka rybacka po to, żeby dostarczać konsumentom większe ilości ryb, żeby ta podaż, jeśli chodzi o akwakulturę, o ryby, była jak najwyższa. Priorytet 3. dotyczący wdrażania wspólnej polityki rybołówstwa - ponad 29 mln euro. Priorytet 4. dotyczący zwiększenia zatrudnienia i spójności terytorialnej - ponad 93 mln euro. To jest jak gdyby kontynuacja osi IV z programu, który zakończyliśmy, chodzi o lokalne grupy rybackie.

    Priorytet 5. dotyczący wspierania obrotu i przetwarzania - ponad 81 mln euro. Priorytet 6. dotyczący wspierania wdrażania Zintegrowanej Polityki Morskiej - ponad 3,3 mln euro. Pomoc techniczna - ponad 42 mln euro. Chciałbym również poinformować, że 22 maja przesłaliśmy do Komisji Europejskiej program operacyjny łącznie ze strategią rozwoju akwakultury. Wedle informacji, które uzyskaliśmy, Komisja Europejska zamierza zakończyć prace związane z zatwierdzeniem dla Polski programu operacyjnego we wrześniu. Oznacza to, że chcielibyśmy jeszcze w roku 2015 uruchomić działania, a wypłata płatności nastąpi pewnie w roku 2016. Równolegle są prowadzone prace w zakresie wyboru kryteriów, jeśli chodzi o realizację zadań wynikających z programu. 1 i 3 czerwca odbyliśmy takie spotkanie w ramach grupy roboczej, jedno spotkanie z przedstawicielami środowiska akwakultury i drugie spotkanie z przedstawicielami środowiska rybaków. To jest to, co na dzisiaj wynika z naszych działań w zakresie programu i ustawy.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Wnoszę o to, aby tenże projekt skierować do dalszych prac w komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 11 czerwca 2015 roku.


267 wyświetleń




Zobacz także:



Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskich oraz przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy