Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego (druki nr 3472 i 3573).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Na początku chciałbym podziękować wszystkim przedstawicielom klubów parlamentarnych i kół za udział w debacie, za dyskusję, za zgłoszone wątpliwości i wnioski.

    Chcę powiedzieć, że ustawa o organizacji rynku rybnego jest bardzo istotnym elementem w całej polityce rybackiej. Środki, które będziemy uruchamiać z Programu Operacyjnego ˝Rybactwo i morze˝ na lata 2014-2020, umożliwią realizowanie właśnie przepisów ustawy o organizacji rynku rybnego.

    Ta ustawa jest oczekiwana przez środowiska, organizacje rybackie, uznane organizacje rybackie, ponieważ wprowadza zasadę, która mieści się w przestrzeni od łowiska do półmiska, a więc chodzi o to, aby w łańcuchu żywnościowym wprowadzić na rynek takie produkty, które są identyfikowalne, bezpieczne i zdrowe. Kolejna istotna zasada dotyczy terminologii, która jest ujednolicona i będzie obowiązywała we wszystkich państwach Unii Europejskiej w oparciu o przepisy wspólnej polityki rybackiej.

    Jeśli chodzi o kwestie, które zostały przedstawione przez pana przewodniczącego Krzysztofa Jurgiela, a więc kwestię dotyczącą art. 23, to chcę zwrócić uwagę, poinformować szanownego pana posła, że ta sprawa była przedmiotem wielu spotkań, dyskusji. To jest postulat nie rybaków, tylko Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb. To stowarzyszenie bodajże w roku 2008 zwróciło się z wnioskiem do pana prezydenta o to, żeby stwierdzić, czy proponowane przepisy art. 23 są zgodne z konstytucją, czy też nie. Trybunał odniósł się do tego postulatu. W części uznał przepis za konstytucyjny, a w części - nie.

    Natomiast my nie odnosimy się w tym projekcie do tego przepisu, uznając, że te rozwiązania są stosowane praktycznie od 8 lat i dotyczą 2 gatunków ryb objętych ochroną, czyli łososia i dorsza. Zostaliśmy zobligowani do wdrożenia tych przepisów, ponieważ w roku 2007 Polska znacznie przekroczyła kwoty połowowe dorsza, co skutkowało nałożeniem na Polskę kar ze strony Komisji Europejskiej. W związku z tym przyjęliśmy rozwiązania. Lokalne centra pierwszej sprzedaży ryb są faktem, ponieważ zostały sfinansowane jeszcze w ramach funduszy przedakcesyjnych. Warto o tym pamiętać. One są istotną częścią tego, jeżeli chodzi o kontrolę ryb, które są wprowadzane na rynek, zwłaszcza tych, które są objęte ścisłą ochroną, kontrolą, przed wprowadzeniem na rynek. A więc chodzi o te dwa gatunki, o których przed chwilą powiedziałem.

    Natomiast odnosząc się do konkretnych kwestii związanych z art. 23, chcę zwrócić uwagę na to, że w wystąpieniu Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb zostało zawarte stanowisko, które dotyczy ograniczenia roli centrów pierwszej sprzedaży ryb prowadzonych przez organizacje rybackie i zlikwidowania obowiązku sprzedaży w centrach ryb tzw. gatunków objętych wzmożonym nadzorem. W czasie debat, rozmów ze stowarzyszeniem, jak również z innymi organizacjami ten problem był analizowany. Uznajemy, że państwo musi również zabezpieczyć kontrolę, po to żeby realizować zasadę łańcucha żywnościowego, który musi się mieścić w tej przestrzeni, o której przed chwilą powiedziałem. A więc ryba wprowadzona na rynek musi być zidentyfikowana, zdrowa i bezpieczna dla konsumenta. Chcemy mieć tę kontrolę tak jak do tej pory, co będziemy oczywiście uskuteczniać.

    Przypomnę, że na polskim wybrzeżu mamy 14 lokalnych centrów pierwszej sprzedaży, które są prowadzone przez organizacje rybackie. Warto o tym pamiętać. A więc jest to odpowiedzialność samych rybaków, którzy mają przede wszystkim możliwość prowadzenia negocjacji z przetwórcami w zakresie sprzedaży ryb i ustalania tejże ceny. To jest dobre miejsce, w którym tego typu negocjacje w ramach aukcji powinny być prowadzone. Warto też, żebyśmy mieli tę samą wiedzę w tym względzie.

    Chcę też zwrócić uwagę na to, że nie mamy żadnych opóźnień, jeżeli chodzi o realizowanie Programu Operacyjnego ˝Rybactwo i morze˝ na lata 2014-2020. Do tej pory komisja zatwierdziła 4 programy operacyjne, m.in. dla Łotwy, Słowenii i Malty. Polska jest liderem pod tym względem, ponieważ nie dość, że mamy złożony projekt programu operacyjnego do Komisji, mamy obietnicę, że we wrześniu ten program będzie zatwierdzony, to jesteśmy, jeżeli chodzi o prace legislacyjne, w czołówce Unii Europejskiej, ponieważ za chwilę będziemy mieli kolejny projekt ustawy, który umożliwi nam uruchomienie środków finansowych z tegoż programu na podstawie ustawy o wsparciu finansowym sektora rybackiego w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

    Co do kwot połowowych, chciałbym zwrócić uwagę na to, że mamy w tej chwili nową jakość, dlatego że państwa nadbałtyckie skupione w ramach organizacji BALTFISH wypracowują wspólne stanowisko dla Bałtyku, jeżeli chodzi o kwoty połowowe. To jest organizacja, która jest złożona z przedstawicieli administracji, rybaków, a więc mamy tutaj możliwość przygotowywania własnych rekomendacji dla Komisji Europejskiej na posiedzenie rady ministrów państw Unii Europejskiej.

    Co do akwakultury, mogę powiedzieć tylko tyle, że w nowej perspektywie mamy zwiększone środki finansowe do 265 mln euro, a więc jest duży nacisk w ramach wspólnej polityki rybackiej na rozwój tej ważnej gałęzi. Chcemy, żeby można było wprowadzić na rynek jeszcze więcej ryb, które będą pochodziły z akwakultury, która nie jest objęta limitowaniem czy kwotowaniem produkcji.

    Odpowiadając panu posłowi Borkowskiemu, stwierdzam, że nie ma żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o ten nowy instrument. Będzie on jedynym instrumentem i będzie stosowanym we wszystkich państwach Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące mechanizmu związanego ze składowaniem ryb. Do tej pory tego mechanizmu nie mieliśmy, ale w nowej polityce we wszystkich państwach Unii będzie obowiązywał jeden mechanizm dla wszystkich. Uważam, że to jest właściwe i dobre rozwiązanie.

    Podsumowując, jeszcze raz chciałbym podziękować za tę debatę. Mam nadzieję, że projekt, nad którym dzisiaj procedujemy, będzie spełniał oczekiwania przetwórców i rybaków. Dziękuję, pani marszałek. (Oklaski)



Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego


50 wyświetleń




Zobacz także:




Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wspieraniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskich oraz przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Kazimierz Plocke - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy