Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

29 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3460).


Poseł Jan Łopata:

    Bardzo dziękuję, pani marszałek.

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 3460.

    Wysoki Sejmie! Na wstępie chcę stwierdzić, iż próbę uregulowania tej niewątpliwie skomplikowanej materii, próbę ukrócenia lichwiarskich zachowań podjęliśmy jako klub jeszcze w roku 2012, zgłaszając projekt ustawy, dokładnie 14 września. Nadano mu nawet numer, przypominam, był to druk nr 992. Procedowaliśmy nad nim w podkomisjach i komisji, tyle tylko, że w wyniku działań niektórych posłów, dla mnie niezrozumiałych, chyba że z pogranicza lobbingu, z tego naszego rozwiązania niewiele się ostało. A nadal uważam, że zaproponowane rozwiązania były bardzo dobre, warto sięgnąć do tego projektu ustawy. Ministerstwo Finansów również nas nie wspierało, twierdząc, że przygotowuje własne, kompleksowe rozwiązania, i właśnie je przedstawiono. Trzeba z pokorą przyznać, że jest to projekt wraz z uzasadnieniem i opiniami bardzo obszerny. Inna sprawa, że w naszych rękach znalazł się on dopiero w tym tygodniu. Trudno tak skomplikowaną i trudną materię, zawartą, łącznie z uzasadnieniami, na 346 stronach, dokładnie przeanalizować. Niemniej nie obrażamy się ani za postawę wobec naszego projektu, ani za tempo procedowania. I wtedy uważaliśmy, i dzisiaj uważamy, że sprawa ta jest bardzo ważna, gorąca i społecznie potrzebna.

    Przykłady z życia? Chociażby przykłady Amber Gold czy kilku SKOK-ów, ze SKOK-iem Wołomin na czele, wskazują, że zachowania obywateli, Polaków na rynku kapitałowym, na rynku pożyczkowym są dalekie od racjonalności. Stąd też wnoszę w imieniu klubu, by nad szczegółami przepisów tej ustawy pracować w Komisji Finansów Publicznych.

    Obecnie problematykę nadzoru nad instytucjami rynku finansowego reguluje ustawa z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym. Organem powołanym do sprawowania nadzoru jest na mocy ww. regulacji Komisja Nadzoru Finansowego, której działania nadzorcze sprowadzają się do szeregu czynności wykonywanych w ramach kontroli zgodności z prawem działalności banków i innych instytucji wymienionych w ustawach powołanych w art. 1 ustawy, m.in. w ustawie Prawo bankowe. Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, a także zapewnienie zaufania do rynku finansowego ze strony jego uczestników oraz ochrony ich interesów przez realizację celów określonych w przepisach szczegółowych, w tym ustawy Prawo bankowe, o której wspomniałem. Krąg podmiotów objętych obowiązkowym nadzorem finansowym jest ujęty w sposób szeroki i obejmuje m.in. wszystkie banki krajowe oraz oddziały banków zagranicznych, nie obejmuje jednak działalności innych podmiotów działających na rynku usług finansowych w oparciu o zasadę swobody działalności gospodarczej, takich jak firmy pożyczkowe, kredytowe i inne.

    Unormowania zabezpieczające nie mają, jak już wspomniałem, zastosowania wobec działalności instytucji nazywanych przeze mnie parabankowymi, działających w oparciu o zasadę swobody działalności gospodarczej, niepoddanych reżimowi nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego. Takie rozwiązanie niesie za sobą przede wszystkie poważne zagrożenia w postaci nadużywania ryzyka w działalności, co może prowadzić do bankructwa, jak również do innych patologicznych zachowań, włącznie z przypadkami działań oszukańczych, żerujących na niewiedzy klientów niemających profesjonalnej wiedzy z zakresu funkcjonowania rynku finansowego, procesów finansowych czy konsekwencji podejmowanych działań. Zainteresowanym powiem, że szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w raporcie TNS Polska dla UOKiK-u z 2012 r., warto do tego materiału sięgnąć.

    Wysoki Sejmie! Jakie propozycje rozwiązań są zawarte w tym obszernym projekcie? Otóż proponuje się rozszerzenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec podmiotów, co do których zachodzi podejrzenie, że wykonują działalność licencjonowaną bez stosowania zezwolenia, zaostrzenie sankcji karnych za gromadzenie bez zezwolenia środków finansowych innych osób w celu obciążenia ryzykiem (Dzwonek) - jeszcze dwa zdania - usprawnienie współpracy KNF z organami ścigania w zakresie składanych do KNF zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, reglamentację działalności polegającej na udzielaniu pożyczek ze środków własnych konsumentom poprzez określenie niezbędnych wymogów do podjęcia i wykonywania działalności pożyczkowej, ograniczenie kosztów kredytów konsumenckich, o których wcześniej mówili moi przedmówcy.

    Wysoki Sejmie! Tak jak mówiłem na wstępie, projekt jest bardzo potrzebny, bardzo oczekiwany. Wydaje się, że zostały w tym projekcie zapisane dość precyzyjne rozwiązania i warto, a może należy powiedzieć, że trzeba nad nim pracować, dlatego też składam wniosek powtórny o przekazanie go do Komisji Finansów Publicznych. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 11 czerwca 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy - Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw


135 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o rozpatrywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wykonywaniu Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wykonywaniu Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wykonywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy