Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Wybór marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.


Poseł Mariusz Błaszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość rekomendować Wysokiemu Sejmowi pana posła Marka Kuchcińskiego na urząd marszałka Sejmu.

    W Sejmie VI kadencji przedstawiałem w sierpniu 2010 r. wniosek o powołanie pana posła Marka Kuchcińskiego na urząd wicemarszałka. Wówczas Marek Kuchciński za zgodą Wysokiej Izby dokończył misję śp. Krzysztofa Putry przerwaną przez katastrofę smoleńską.

    Marek Kuchciński jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości od samego początku istnienia partii, posłem na Sejm trzech poprzednich kadencji, reprezentantem ziemi przemyskiej wybranym w okręgu nr 22. Jest doświadczonym politykiem parlamentarnym, który doskonale porusza się w procedurach i zwyczajach parlamentarnych, czemu dał wyraz w pracach Wysokiej Izby zarówno w sytuacji, kiedy Prawo i Sprawiedliwość było ugrupowaniem rządzącym - wówczas jako przewodniczący klubu parlamentarnego naszego stronnictwa - jak również w sytuacji, kiedy był wicemarszałkiem Izby w warunkach pozostawania Prawa i Sprawiedliwości w opozycji politycznej. W opinii mojego środowiska politycznego oraz mieszkańców Podkarpacia wywiązał się z tych zadań bardzo dobrze. Było to możliwe dzięki jego cechom charakteru.

    W biografii Marka Kuchcińskiego znajdziemy przynależność do ruchu solidarnościowego legalnego i podziemnego, aktywność w środowisku wiejskim i rolniczym, pracę w duszpasterstwie rolników, udział w podziemnych inicjatywach kulturalnych. W suwerennej Polsce w latach 90. został działaczem samorządowym i pracownikiem administracji publicznej na Podkarpaciu.

    Jest człowiekiem ukierunkowanym na stwarzanie atmosfery sprzyjającej porozumieniu, rzeczowej pracy oraz bezkonfliktowej wymianie poglądów. Dysponuje umiejętnością nawiązywania współpracy między różnymi, bardzo często odmiennymi środowiskami politycznymi. Posiada umiejętność tonowania emocji, zdolność konkretyzacji i racjonalizacji dyskusji, szacunek dla odmiennych poglądów przy dochowaniu wierności własnym wartościom i światopoglądowi. Dobro wspólne przedkłada ponad indywidualne korzyści. Są to niewątpliwie atuty trudne do przecenienia w służbie publicznej oraz dla sprawnego funkcjonowania Sejmu.

    Na doświadczenie parlamentarne Marka Kuchcińskiego składają się prace w kilku komisjach sejmowych. W latach 2001-2011 pracował w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, również przewodnicząc im, a także zespołom parlamentarnym, przede wszystkim podkarpackiemu zespołowi parlamentarnemu o charakterze ponadpartyjnym. Jest konsekwentnym zwolennikiem koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz zwolennikiem intensyfikacji współpracy regionalnej i lokalnej między Polską a Słowacją i Ukrainą.

    Marek Kuchciński jest człowiekiem o różnorodnych zainteresowaniach, wierny zasadom, rodzinnym stronom i swoim pasjom. Szukając słów, które jak najlepiej oddałyby osobowość Marka Kuchcińskiego, znalazłem tytuł jednej z wystaw plastycznych organizowanych przez niego poza cenzurą w latach 80. Ten tytuł brzmiał: ˝Człowiek-Bóg-Świat˝.

    Marek Kuchciński pochodzi z rodziny mieszczańskiej zamieszkującej od pokoleń w Przemyślu, a swoje pasje realizuje w Bieszczadach i Karpatach. To jest właśnie ten piękny świat przywołany w tytule wystawy. Będąc posłem ziemi przemyskiej, zrobił bardzo wiele dla swojego regionu. Niech będzie mi wolno wymienić jego ostatnią, międzynarodową inicjatywę polityczną - projekt karpacki, który postulował wpisać do zadań polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, na podobieństwo strategii dunajskiej i bałtyckiej. Przekonał do tej inicjatywy decydentów państw regionu karpackiego, a teraz czekamy na zgłoszenie tej inicjatywy przez rząd Rzeczypospolitej na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej.

    Wymieniłem wszechstronne zainteresowania Marka Kuchcińskiego z jednego ważnego powodu. To właśnie one umożliwiają mu nawiązanie dobrego kontaktu z ludźmi reprezentującymi liczne grupy społeczne: rolników i robotników, profesorów akademickich i studentów, ludzi kultury i działaczy samorządowych. Ta umiejętność jest niezbędna do kierowania Sejmem Rzeczypospolitej, który z mocy konstytucji jest reprezentantem narodu. Umiejętność ta zapewnia również, że właściwie będą realizowane podstawowe funkcje Sejmu, takie jak funkcja kontrolna i funkcja kreacyjna, a Wysoka Izba będzie miała godnego przedstawiciela.

    Jako marszałek Sejmu z bogatym doświadczeniem Marek Kuchciński może służyć Wysokiej Izbie, Prezydium Sejmu i Konwentowi Seniorów w sytuacjach trudnych, spornych i konfliktowych, kiedy będą pojawiały się niejasności regulaminowe. Jest to ze wszech miar ważne, bowiem rozpoczynająca się kadencja Sejmu już przyniosła wiele zmian w tej dziedzinie.

    W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz własnym niech mi będzie wolno wyrazić przekonanie, że wiedza, doświadczenie i umiejętności Marka Kuchcińskiego będą użyteczne dla Wysokiej Izby. Dlatego uważam, że będzie bardzo dobrym marszałkiem Sejmu. Dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Janusz Palikot: Siódma przegrana.)



Poseł Mariusz Błaszczak - Wystąpienie z dnia 08 listopada 2011 roku.


661 wyświetleń

Zobacz także: