Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Grzegorz Janik:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Chciałbym zapytać o opiekę medyczną w szkołach. Na podstawie informacji i danych opublikowanych przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka można stwierdzić, że nastąpił regres w zakresie spełniania przez państwo ustawowego obowiązku zapewnienia właściwego funkcjonowania medycyny szkolnej oraz w zakresie prowadzenia i stopnia dostępności profilaktycznej opieki medycznej dla najmłodszych. To negatywnie wpływa na stan zdrowia osób dorosłych, a w perspektywie czasu całego społeczeństwa. Z powodu wadliwego systemu ochrony zdrowia w szkołach nasze społeczeństwo boryka się z nawrotem chorób zakaźnych.

    Uważam, że płacimy cenę za to, że rząd i minister zdrowia, lekarz pediatra, nie przywiązują dużej wagi do zapewnienia dziecku odpowiedniej opieki zdrowotnej w szkole oraz powszechnej dostępności badań profilaktycznych. Z dostępnych informacji w postaci danych statystycznych i epidemiologicznych zawartych w dokumentach przygotowanych przez Instytut Matki i Dziecka - Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Szkolnej, Centrum Zdrowia Dziecka, krajowych i wojewódzkich konsultantów w dziedzinie pediatrii i inne instytucje wynika jednoznacznie, że nastąpiło znaczne pogorszenie dostępu dzieci do badań profilaktycznych. Oczywiście minister zdrowia wie lepiej. Może na podstawie własnych obserwacji lub doświadczeń zawodowych stwierdzi, że jest odwrotnie, co jest regułą w przedstawianiu rzeczywistości przez rząd PO.

    Medycyna szkolna domaga się rozwiązań prawnych i wsparcia finansowego, żeby mogła prawidłowo wykonywać zadania w zakresie obejmującym całościowo organizację opieki medycznej nad uczniami. Jednak ten postulat środowisk medycznych i instytucji publicznych, w tym rzecznika praw dziecka, domagających się wręcz reaktywacji systemu opieki zdrowotnej w szkołach, jest przemilczany jako niewygodny dla wizerunku rządu kierowanego przez lekarzy w osobach premiera i ministra zdrowia. Panie ministrze, pytanie: Kiedy lekarze wrócą do polskich szkół? (Dzwonek) Czy pan uważa, że jest stosowne, żeby w szkołach byli lekarze, czy Platforma uważa, że nie powinno być lekarzy w szkołach? (Oklaski)



Poseł Grzegorz Janik - Wystąpienie z dnia 19 marca 2015 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: