Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jacek Bogucki:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! W ostatnim czasie rolnicy, którzy uczestniczyli w akcjach protestacyjnych w lutym, polegających na przyjeżdżaniu do Warszawy traktorami, są wzywani do komisariatów Policji, a niektórzy także poddawani karom za utrudnianie ruchu drogowego.

    Z relacji uczestniczących w proteście rolników wynika, że nie łamali oni żadnych przepisów ruchu drogowego, a ich przejazd zabezpieczała Policja. Jako pierwszy przed rolnikami jechał radiowóz i to radiowóz wyznaczał drogę, którą mieli jechać, i miejsce, do którego dojechali. Traktory z trzech województw, z podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, zostały doprowadzone przez Policję do miejscowości Zakręt i ustawione na dwupasmowej jednokierunkowej drodze. Według rolników to Policja uniemożliwiła z jednej strony dalszą jazdę, z drugiej strony zawrócenie, bo przecież droga była jednokierunkowa. A więc rolnicy zostali tam ustawieni przez Policję. Następnego dnia podczas rozmów delegacji protestujących rolników z ministrem rolnictwa ustalono, że rozjadą się i nie będzie żadnych konsekwencji z tytułu tego protestu. Zresztą trudno mówić o jakichkolwiek konsekwencjach w sytuacji, gdy rolnicy uczestniczący w proteście wykonywali tylko polecenia organizatorów i Policji.

    W związku z tym ta sytuacja wymaga wyjaśnienia i ustalenia, na czyje polecenie działa Policja, wzywając, przesłuchując i karząc rolników, karząc rolników za wykroczenia, których nie popełnili. Czy jest to polecenie rządu? Dlaczego w takiej sytuacji rolnicy są szykanowani?

    Przypomnę, że ta akcja, ten protest był ogłoszony w mediach, byli jego organizatorzy (Dzwonek), zaś rolnicy tylko dołączali się do kolumny i kierowani przez Policję nie mogli nawet nigdzie odjechać, odłączyć się od tej kolumny, ponieważ wszystkie drogi dojazdowe łączące się z trasą przejazdu były także przez Policję zablokowane. Czy ta akcja policyjna ma na celu zastraszenie i zniechęcenie rolników do udziału w kolejnych legalnych akcjach protestacyjnych? Dziękuję.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! W związku z protestami rolników organizowanymi na terenie całego kraju do dnia 17 marca 2015 r. w Polsce odbyło się 171 protestów środowisk rolniczych, w których uczestniczyło łącznie 21 455 osób. W zabezpieczeniu tych wszystkich zdarzeń udział wzięło łącznie 12 446 funkcjonariuszy Policji, wykorzystano 1721 pojazdów policyjnych.

    Panie i panowie posłowie, pragnę poinformować, że kwestie związane z organizacją i zabezpieczeniem zgromadzeń publicznych traktowane są przez Policję ze szczególną troską o bezpieczeństwo ich uczestników, z uwzględnieniem konieczności przestrzegania przepisów prawa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy może korzystać z pokojowego gromadzenia się, w tym wyrażać swoje poglądy po uprzednim zawiadomieniu właściwego urzędu gminy. Działania policyjne mają za zadanie zabezpieczyć organizowane protesty, w tym zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny zarówno w miejscach zgromadzeń, jak i na trasach przemieszczania się ich uczestników. Działania prewencyjne realizowane w celu zabezpieczenia protestów skupiają się między innymi na zabezpieczeniu osób, które wyrażają swoje poglądy.

    Pragnę podkreślić, że przed rozpoczęciem zgromadzeń ich organizatorzy byli informowani o obowiązujących regulacjach dotyczących zgromadzeń. Funkcjonariusze Policji prowadzili aktywną politykę informacyjną, w szczególności polegającą na bieżącym informowaniu społeczeństwa o planowanych protestach, blokadach dróg oraz wyznaczonych objazdach. W rejony odbywających się zgromadzeń kierowano zespoły antykonfliktowe celem rozładowania napięć zarówno wśród osób uczestniczących w zgromadzeniach, jak i wśród uczestników ruchu drogowego.

    Panie i panowie posłowie, przechodząc do szczegółów, pragnę poinformować, że w związku z planowanym w dniu 11 lutego 2015 r. w Warszawie protestem środowisk rolniczych oraz mając na uwadze możliwość zakłócenia bezpieczeństwa porządku publicznego, w tym wystąpienia blokad dróg, zarządzono operację policyjną. Z uzyskanych informacji wynikało, że osoby uczestniczące w proteście planowały przybyć do stolicy ciągnikami rolniczymi, których liczbę szacowano na ok. 400. Wysoka Izbo, w dniu 11 lutego 2015 r. w proteście przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ul. Wspólnej w Warszawie ostatecznie wzięło udział ok. 170 osób, zaś w blokadach zlokalizowanych na rogatkach Warszawy uczestniczyło blisko 200 osób z wykorzystaniem 194 ciągników rolniczych. W dniach 11 i 12 lutego 2015 r. w działaniach na terenie garnizonu stołecznego wzięło udział łącznie 3044 policjantów, w tym 426 z oddziałów prewencji Policji w Warszawie i 485 z oddziałów prewencji Policji w kraju.

    W związku ze wspomnianymi wydarzeniami w dniu 17 lutego 2015 r. Policja skierowała dwa wnioski. Jeden to wniosek do sądu o ukaranie za czyn z art. 52 § 1 Kodeksu wykroczeń, tj. przewodniczenie niezarejestrowanemu zgromadzeniu publicznemu pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

    Z kolei w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VII aktualnie prowadzone są czynności wyjaśniające w związku z popełnionymi wykroczeniami z art. 91 Kodeksu wykroczeń polegającymi na pozostawieniu pojazdu w okolicznościach mogących stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, które miały miejsce na ul. Trakt Brzeski w dniu 11 lutego 2015 r. Z informacji uzyskanych z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji wynika, że podczas protestów środowisk rolniczych policjanci tej jednostki nie nakładali na osoby manifestujące mandatów karnych ani nie sporządzali wniosków o ukaranie.

    Panie i Panowie Posłowie! Na terenie całego garnizonu mazowieckiego do dnia 17 marca 2015 r. Policja zabezpieczyła 10 protestów rolników. W zabezpieczeniach wzięło udział 1024 funkcjonariuszy. Wobec osób dopuszczających się naruszeń przepisów prawa w Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach i w Komendach Powiatowych Policji w Sokołowie Podlaskim, Garwolinie oraz Sierpcu sporządzono ok. 150 wniosków o ukaranie za naruszenie Kodeksu wykroczeń. W szczególności chodzi o czyny polegające na: tamowaniu lub utrudnianiu ruchu na drodze publicznej, niestosowaniu się do znaku, sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, jak również niestosowaniu się do znaku, sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. Ponadto skierowano dwa wnioski o ukaranie na podstawie ustawy Prawo o zgromadzeniach w związku z niepodejmowaniem przez przewodniczącego zgromadzenia środków przewidzianych w ustawie oraz na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym za zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic, znaków, które powinny być widoczne.

    Na terenie garnizonu lubelskiego w okresie od lutego do marca tego roku miało miejsce 21 protestów rolników, w których wzięły udział 1664 osoby. W większości protesty przybierały formy blokad dróg polegających na przechodzeniu pieszych przez jezdnię, przejeździe ciągników i parkowaniu ich na poboczu, co utrudniało ruch na drogach wojewódzkich i powiatowych. (Dzwonek) W działaniach zabezpieczających udział wzięło 542 funkcjonariuszy Policji.

    Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Pragnę jeszcze raz zapewnić, że podejmowane przez Policję działania miały na celu bezpieczeństwo i zabezpieczenie porządku publicznego. Działania Policji w związku z protestem środowisk rolniczych nie miały charakteru szykanowania ani zniechęcania rolników do udziału w tych akcjach. Należy przy tym pamiętać, że Policja w sytuacji powzięcia uzasadnionego podejrzenia popełnienia wykroczenia zobligowana jest do podjęcia czynności służbowych zmierzających do przywrócenia naruszonego porządku prawnego. Natomiast ostateczną decyzję w sprawach dotyczących wykroczeń popełnionych w trakcie przedmiotowych protestów podejmie niezawisły sąd. Dziękuję bardzo.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jarosław Zieliński:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Rzeczywiście jest to dobra nauka dla młodzieży.

    Mamy do czynienia z kolejnymi budzącymi sprzeciw społeczny działaniami Policji wobec kolejnej grupy obywateli. Kolejne grupy i środowiska protestują i upominają się o należne im prawa ze względu na fatalne rządy, z jakimi mamy do czynienia już przez prawie 8 lat. Z powodu tej sprawy, tych wydarzeń martwimy się o rolników, teraz głównie o rolników, ale także o kondycję polskiej Policji. Policja musi służyć w demokratycznym państwie właśnie państwu i obywatelom, a nie aktualnie sprawującej władzę partii politycznej.

    Po roku 1990 polska Policja państwowa zyskała, co jest bardzo cenną wartością, duże zaufanie społeczne, a w ostatnim czasie to zaufanie jest coraz bardziej osłabiane i nadwyrężane. Przypomnijmy działania Policji sprzed paru lat, które budziły protesty i sprzeciw, wobec stoczniowców. Chodzi o parokrotne działania stosowane wobec uczestników patriotycznych manifestacji 11 listopada, wobec górników w Zabrzu, Jastrzębiu-Zdroju dwukrotnie, a teraz wobec rolników. Ostatnio mamy do czynienia z bardzo wątpliwymi (Dzwonek) działaniami wymagającymi wyjaśnienia. Chodzi o Legionowo, Sosnowiec itd. Tego jest naprawdę dużo. Tego jest zdecydowanie za dużo. Każdy przypadek użycia siły czy nadużycia uprawnień Policji wobec obywateli czy nawet wobec pojedynczego obywatela musi być bardzo szczegółowo i dokładnie badany.

    Złożyliśmy wniosek o zwołanie w trybie art. 152 regulaminu Sejmu posiedzenia Komisji Spraw Wewnętrznych, żeby te kwestie wyjaśnić. Brak nadzoru nad Policją ze strony ministra spraw wewnętrznych jest porażający. Za każdym razem słyszymy to samo.

    Panie ministrze, dzisiaj pan też przywoływał statystyki, ogólniki, frazesy. Absolutnie nic z nich nie wynika. Dialogu społecznego przez zastraszanie za pomocą pałki policyjnej, broni gładkolufowej, armatek wodnych i mandatów prowadzić skutecznie się nie da, a taką politykę rzekomego dialogu ze społeczeństwem prowadzicie.


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy:

    Panie Marszałku! Panie Pośle! Żaden ze wspomnianych przez pana środków przymusu bezpośredniego nie został użyty w stosunku do protestujących rolników. Odpowiadam na pytanie, które panowie zadali, o protesty rolników. Oświadczam więc raz jeszcze, że żaden z wymienionych przez pana środków przymusu bezpośredniego nie został użyty. To jest nieprawda. Dziękuję.

    (Głos z sali: A mandaty?)

    (Poseł Jarosław Zieliński: Panie ministrze, ale wymieniłem też karanie mandatami.)


9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jarosław Zieliński:

    Przepraszam, panie Marszałku, wiem, że tryb na to nie pozwala. Chciałbym powiedzieć jedno krótkie zdanie. Karanie mandatami, wzywanie Policji trochę jest zastraszaniem. Rolnicy przecież walczyli o swoje słuszne prawa zgodnie z prawem przysługującym im w demokratycznym państwie. Policja nadużywa więc swojej pozycji, co do tego nie mam żadnych wątpliwości.



Jarosław Zieliński i Jacek Bogucki - pytanie z 19 marca 2015 r.


27 wyświetleń