Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2841).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Przepraszam, że z takim ociąganiem wchodzę na tę mównicę, ale nie jestem fachowcem od informatyki. W związku z tym z uwagą słuchałem ekspertów, którzy tłumaczyli mi pytanie posła Chmielewskiego, przepraszam, Chmielowskiego.

    (Poseł Piotr Chmielowski: Proszę o odpowiedź na piśmie.)

    Jeżeli państwo pozwolicie, to odpowiem na te pytania. Zanim przejdę do tych odpowiedzi, chciałbym powiedzieć kilka słów na temat poselskiego projektu ustawy.

    Poselski projekt jest dalszym etapem ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej, ułatwiania rejestrowania firm. Wiele już osiągnęliśmy, mieliśmy sukcesy, miał je również poprzedni Sejm. Uchwaliliśmy ustawę o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, tzw. S24, czyli rejestrację w 24 godziny. W międzyczasie nowelizowaliśmy ustawę w odniesieniu do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie tzw. jednego okienka. Poprzez jeden wniosek rejestrujemy nie tylko spółkę na formularzu, ale jednocześnie uzyskujemy REGON i NIP. Obecnie idziemy dalej i rozszerzamy to na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółki kapitałowe i na spółki osobowe pod postacią spółek jawnych i komandytowych. To jest w naszej ocenie duży postęp, ponieważ jedno okienko będzie miało zastosowanie również przy spółkach osobowych, a nie tylko przy innych spółkach, innych podmiotach. Zatem szybkość podjęcia działalności gospodarczej przez podmioty zainteresowane będzie ewidentnie duża.

    Natomiast słyszałem w wypowiedziach posłów, że przecież nie chodzi tylko o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o możliwość zawiązywania tych spółek na podstawie wniosku składanego w systemie elektronicznym i przy pomocy tego wzorca umowy, ale również chodzi też o to, żeby była duża elastyczność w zakresie kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy, tak jak słusznie się tutaj mówi, swoją postać gwarancyjną, jaką miał w XIX w., już dzisiaj stracił. Cóż to dzisiaj za gwarancja: 10, 15 czy 20 tys. zł kapitału zakładowego? Nawet na koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej nie zawsze wystarczy. Odejście od tego wymogu dotyczącego kapitału zakładowego jest w naszej ocenie uzasadnione. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad tym, jesteśmy na końcowym etapie prac nad projektem w tym zakresie dotyczącym tzw. spółek bez nominałów, a więc takich, w których kapitał zakładowy nie będzie czynnikiem decydującym o ich funkcjonowaniu.

    Wracając do pytań pana Marka Asta, jak funkcjonuje system rejestracji spółek w trybie S24, to chciałbym powiedzieć, że obecnie, z tego, co wiem, ok. 30% spółek z ograniczoną odpowiedzialnością to spółki rejestrowane w systemie teleinformatycznym. 70% spółek nadal rejestrowanych jest w sposób tradycyjny, a 30% - za pomocą systemu teleinformatycznego, z wykorzystaniem tego wzorca. Myślimy, że te ułatwienia nie tylko w zakresie rejestrowania, zakładania firm, ale także w zakresie zmian umowy, podwyższania kapitału zakładowego, zbywania udziałów w spółce, jak również rozwiązywania jej przy pomocy określonych wzorców spowodują, że ten sposób zakładania firmy, rejestrowania jej i prowadzenia stanie się powszechny, będzie w większym stopniu wykorzystywany, ponieważ będziemy mieli tutaj do czynienia z bardzo elastycznym postępowaniem.

    Ten projekt Kodeksu spółek handlowych zawiera również pewne ułatwienia i uproszczenia. Odchodzimy w nim od wzorów podpisów. Przecież przy zakładaniu tych firm, jak państwo pamiętacie, przy ustanowieniu prokury trzeba było przedłożyć uwierzytelniony notarialnie wzór podpisu. Do czego on służy? On w istocie rzeczy nigdy nie był w praktyce wykorzystywany. Od tego więc odchodzimy. Poszerzamy zakres informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym o informacje dotyczące sprawozdań finansowych i tego, kiedy dana spółka kończy rok obrotowy, bo to też jest istotne. Wprowadzenie takich zapisów, że te informacje będą niezbędne i będą dostępne dla wszystkich uczestników życia gospodarczego i publicznego, spowoduje, że będziemy wiedzieli na bieżąco, która firma nie złożyła w terminie sprawozdania finansowego, mimo że upłynął rok obrotowy itd. Sądy rejestrowe będą mogły stosować te mechanizmy ponaglenia, przymuszenia, żeby firmy wywiązywały się z tych obowiązków. Jeśli chodzi na przykład o sytuację, jaka miała miejsce z Amber Gold, która nie składała tych sprawozdań finansowych, to nie wiedzieliśmy o tym, sądy rejestrowe też o tym nie wiedziały, nie sprawdzały tego. Teraz, kiedy będzie wymóg wprowadzania tego do systemu teleinformatycznego, na bieżąco będzie wiadomo, że mija rok obrotowy spółki, bo przecież rok obrotowy nie musi pokrywać się z rokiem gospodarczym, wiecie o tym państwo, a sprawozdanie finansowe nie zostało złożone na czas. To jest jedna sprawa.

    Druga sprawa. Państwo mówicie tak: dobrze, wprowadza się ten zaufany podpis, ten ePUAP, podpis elektroniczny, ale ma to obowiązywać dopiero od 2016 r. Nie, on ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. przy zakładaniu, rejestracji firmy. Jesteśmy na to przygotowani. Natomiast jest problem z tymi sprawozdaniami finansowymi. Sprawozdania finansowe - dopiero w 2016 r. Bo państwo wiecie, że te sprawozdania finansowe to będzie sterta dokumentów, to nie będzie taka prosta sprawa. Żeby to wprowadzić, musimy przygotować się, że tak powiem, technologicznie.

    Przechodzę do pytania, jaką formę zabezpieczenia będą miały dane osobowe. Jeśli chodzi o odpowiedź na to pytanie, czuję się najsłabiej, czuję się tak, jakbym stał na grząskim gruncie gdzieś na bagnie. Panie pośle, będą miały taką samą formę, jak wszystkie profile publiczne, które mają zabezpieczenia.

    (Poseł Romuald Ajchler: Każdy będzie czytał, panie ministrze, kiedy zechce.)

    Nie, nie będzie czytał. Mamy nadzieję, że nie będzie. No dobrze, ale pan wie lepiej. Jeżeli nie jest pan przekonany, spróbuję w sposób wyczerpujący odpowiedzieć na to pytanie panu posłowi Chmielowskiemu na piśmie. Dobrze?

    (Poseł Piotr Chmielowski: Tak.)

    Jeżeli mogę już skończyć... (Oklaski)



Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


38 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie Kodeksu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jerzy Kozdroń - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy