Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.


Poseł Adam Lipiński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Ja zadam dwa pytania dotyczące sytuacji Polaków na Wschodzie. Pierwsze dotyczy Związku Polaków na Białorusi. Mam wrażenie, że ostatnio nieco zmieniono akcenty w polityce wschodniej. Doszło do spotkania nawet na szczeblu wiceministrów między stroną polską i białoruską. Także część służb konsularnych uczestniczy w imprezach organizowanych przez reżimowy Związek Polaków na Białorusi. Z jednej strony rodzi to oczywiście różnego typu wątpliwości, a z drugiej strony narastają represje wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi, są zatrzymywani na granicy, kopiuje się dokumenty Związku Polaków. Ostatnio miała wejść ustawa o szkolnictwie, która w zasadzie marginalizuje język polski w szkołach polskich na Białorusi - są dwie szkoły polskie na Białorusi.

    W tej sytuacji oczekiwałbym, panie ministrze, jednoznacznej deklaracji: tak, rząd polski popiera Związek Polaków na Białorusi kierowany przez (Dzwonek) panią Andżelikę Borys i pana Jaśkiewicza. To jest pierwsza kwestia.

    Czy jeszcze mogę pół minuty?

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Proszę bardzo.

    Poseł Adam Lipiński:

    I druga sprawa: sytuacja na Ukrainie. Nie mamy umowy oświatowej między Polską a Ukrainą. Ostatnio taka umowa została podpisana między Słowacją a Ukrainą. Dosyć szybko udało im się to przeprowadzić. Oczekiwalibyśmy, żeby taka umowa też była szybko przez nas podpisana. Apeluję do pana ministra o to, żeby zwrócił na to uwagę, bo to jest naprawdę bardzo istotna regulacja, która ułatwi działalność szkolnictwa wyższego na Ukrainie. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Adam Lipiński - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2014 roku.


91 wyświetleń

Zobacz także: