Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdania Komisji Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o rządowym projekcie ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (druki nr 2653 i 2778).


Poseł Paweł Sajak:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Gdy sprawiedliwość jest ślepa, świadkowie bardzo często zachowują się jak trzy figurki małpek: nic nie widzę, nic nie słyszę i nic nie powiem - bo często tak jest bezpieczniej. Projekt ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka to rzeczywiście dobry projekt, to nowe rozwiązanie legislacyjne, którego zamysłem jest stworzenie kompleksowej regulacji dotyczącej wzmocnienia ochrony pokrzywdzonych i świadków, którzy biorą udział w postępowaniu karnym. Te nowoczesne rozwiązania, o których chociażby pan poseł sprawozdawca wspominał - wideokonferencje, osobne pomieszczenia - zapewniają komfort psychiczny osobie, która niejednokrotnie, dotknięta zdarzeniem osobiście bądź będąc świadkiem zdarzenia, ma bardzo duże opory, by jeszcze stanąć oko w oko ze sprawcą.

    Ta ustawa wprowadza nie tylko te nowe regulacje, ale też odwołuje się do wielu obowiązujących, usprawnia je. Potrzeba uchwalenia tego aktu jest oczywista i wynika głównie z oczekiwań społecznych. Eliminuje on negatywne zjawiska i porządkuje wymogi wynikające z zobowiązań międzynarodowych. Przecież wszystkim nam zależy na tym, żeby proces orzecznictwa - chodzi o jakość i czas - przebiegał jak najszybciej, jak najsprawniej. Właśnie w tym przypadku pomoc bezpiecznego, zeznającego ze spokojem świadka może okazać się nieoceniona. Usprawnienia tego procesu oczekujemy wszyscy, a świadkowie są kluczem do poprawnego rozwiązywania spraw.

    Uzasadnieniem dla konieczności uchwalenia wielu rozwiązań umieszczonych w tym projekcie jest również zobowiązanie Rzeczypospolitej Polskiej do wdrożenia aktów prawa międzynarodowego.

    Wspomniano tu o kosztach. Rzeczywiście są to spore koszty, ale wszyscy możemy przyznać, że jest to niezbędny wydatek.

    Wysoka Izbo! Zaproponowane nowe rozwiązania legislacyjne mają na celu poprawę bezpieczeństwa pokrzywdzonych i świadków - i uważam, że je poprawią. Zapewnią też optymalny komfort składania zeznań i ograniczą ryzyko, że ofiara przestępstwa stanie się potencjalnie powtórną ofiarą, na przykład chociażby przez chęć zemsty, jakieś zastraszanie. Pozostaje tylko pytanie o skuteczność wprowadzanych przepisów, ale do tej chwili jestem ostatnim mówcą i zaskakująca zgoda pozwala pałać pewnym optymizmem - że wszyscy wspólnie dołożymy starań, ażeby właśnie wdrożenie tych przepisów przebiegło jak najlepiej, i pewnie otoczymy to odpowiednią kontrolą jako Izba.

    A więc w imieniu Koła Poselskiego Bezpieczeństwo i Gospodarka pragnę oświadczyć, że popieramy zamysł i będziemy popierali przyjęcie tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 08 października 2014 roku.


33 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Paweł Sajak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy