Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych (druki nr 2510 i 2723).


Poseł Artur Górczyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zmiany, które się proponuje, dotyczące omawianego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych, druki nr 2510 i 2723 - można je bardzo krótko podsumować - tak naprawdę są dobrymi zmianami. Faktem jest to, co zostało tu powiedziane, że będą one pozwalały takim organizacjom jak ośrodki opieki medycznej, szkoły, przedszkola, schroniska dla zwierząt i inne ośrodki kultury pozyskiwać pieniądze z dodatkowego źródła. I to właściwie tyle, co można powiedzieć o tych zmianach.

    Wykorzystując zatem czas, jaki mi jeszcze pozostał, chciałbym trochę powiedzieć o samej ustawie hazardowej. Powiedzmy sobie bowiem jasno, że wprawdzie te zmiany pomagają organizacjom pożytku publicznego, natomiast nie wnoszą nic, nie przynoszą żadnego zysku dla Skarbu Państwa.

    Jestem poruszony tym, że odważyliśmy się dotknąć ustawy hazardowej, bo jako wiceprzewodniczący podkomisji nadzwyczajnej do spraw przygotowania projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych wiem, że wielu posłów broniło się przed uczestnictwem w pracach tej podkomisji. Bali się tego uczestnictwa jak przysłowiowego ognia. Na dźwięk słowa ˝hazard˝ wspominali to, co działo się w 2009 r., i bali się pracować nad tym projektem ustawy. Przypomnę, że ustawa weszła w życie po tym, jak wybuchła afera hazardowa. Ta zaś dotyczyła automatów do gier o niskich wygranych, czyli tych automatów, które najbardziej narażają na uzależnienie od hazardu.

    Przygotowując ten projekt ustawy - powiem kolokwialnie - do jednego wora wrzucono wiele innych rzeczy, m.in. grę, która nazywa się Texas hold’em poker. Co mamy dziś? Ano mamy to, że automaty i ich właściciele mają się dobrze, nowe miejsca do gier powstają jak grzyby po deszczu. Pan minister Kapica mówi, że to z tego powodu, iż licencje, które zostały wydane, są ważne do 2015 r. Czy aby na pewno? Bo co się okazuje? Czesi instalują maszyny w Polsce, szczególnie w miastach przygranicznych, ponieważ u nich faktycznie od 2015 r. będzie zakazana gra na tych maszynach. Tak więc oni instalują je w Polsce, gdzie ponoć wszystkie licencje będą wygasały również w 2015 r. Ponoć, bo wątpię, żeby przyszli tutaj na pół roku tylko po to, żeby mogli tutaj prowadzić swój biznes. Wprawdzie dotarłem do pewnych informacji uzyskanych od prawnika, który pracował przy tworzeniu ustawy, i powiedział mi, że w ustawie zostawiono furtkę dla właścicieli maszyn. Mamy jeszcze z nimi rozmawiać o tym, na czym ma to polegać, ale wszystko wskazuje na to, że być może faktycznie tak jest.

    Przypomnę, że ta ustawa, kiedy nad nią debatowano, kiedy ją przyjmowano, nie była notyfikowana przez Unię Europejską, co sprawiło, że ona tak naprawdę jest martwa. Ta ustawa jest martwa, jeszcze nikt nie został skazany za łamanie jej przepisów, a nawet jeżeli, to po odwołaniu do Trybunału Europejskiego na Polskę spłynęły horrendalne kary za takie wyroki, horrendalne kary odszkodowawcze.

    Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Mówiąc chociażby o Texas hold’em pokerze, mówimy o 100 mln euro leżących na chodniku. Wystarczy się po nie schylić. Nie mamy pieniędzy dla rodzin, nie mamy pieniędzy dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych, nie mamy pieniędzy dla innych grup społecznych. Szukając tych pieniędzy, proponujemy kasy fiskalne dla pań sprzedających obwarzanki, których miesięczny dochód wynosi 1500 zł (Dzwonek), a nie chcemy się schylić po te 100 mln euro, czyli ponad 0,5 mld zł, które leżą na ulicy. Przykładów mam tutaj jeszcze wiele, niestety brakuje już czasu.

    Natomiast wracając do procedowanych zmian, chciałbym je rekomendować mojemu klubowi jako pozytywne. Jednak podczas serii pytań zadam jedno pytanie i od odpowiedzi na nie będzie zależała moja rekomendacja. Dziękuję bardzo.



Poseł Artur Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 września 2014 roku.


2258 wyświetleń