Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2782 i 2820).


Poseł Artur Górczyński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Koła Poselskiego Bezpieczeństwo i Gospodarka w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

    Dzisiejsza debata jest kontynuacją prac nad projektem, w którym ustala się kwotę minimalnej podwyżki na poziomie 36 zł. W konsekwencji oznacza to, że świadczenia emerytalno-rentowe wzrosłyby w wyniku tak przyjętej waloryzacji o 1,08%. Waloryzacja także obejmie swym działaniem podstawę wymiaru świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

    Zaproponowana zmiana zasad waloryzacji również będzie stanowić analogię do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych, emerytur pomostowych, rent kombatanckich oraz rent dla inwalidów wojennych i wojskowych. Dodatki do emerytur i rent, do których mają zastosowanie te przepisy o waloryzacji, będą objęte podwyżką na zasadach dotychczasowych, czyli wg wskaźnika waloryzacji. Przyjęcie tego rozwiązania stanowi tak naprawdę część opcji zgodnej z oczekiwaniami społecznymi.

    Oczywiście dodatkowo jest ono realizacją aspektu prawnego wynikającego z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślam to, dlatego że moje pytanie będzie również związane z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego. Ta kwota 36 zł nikogo nie satysfakcjonuje. Nie satysfakcjonuje na pewno w pełni osób pobierających te świadczenia, nie satysfakcjonuje nas, posłów, myślę, że nie tylko opozycyjnych, ale również i koalicyjnych, bo wiecie, zdajecie sobie sprawę, że nie jest to jakaś wielka kwota, którą należy by się szczycić, natomiast mam nadzieję, że to jest początek, że w budżecie państwa na rok przyszły, może inaczej, przy kolejnym budżecie i planowaniu kolejnego budżetu pojawi się kwota, o której też będę mówił w pytaniu, co pozwoli, żeby te kolejne podwyżki czy też waloryzacje świadczeń były dużo, dużo wyższe, bo można dużo mówić na temat tego, ile to powinno by wynosić, natomiast trzeba by jeszcze podać, skąd te środki ewentualnie na wyższe podwyżki miałyby płynąć.

    Jeżeli chodzi o ten projekt ustawy, oczywiście będę rekomendował mojemu kołu poparcie tego projektu. Dziękuję bardzo.



Poseł Artur Górczyński - Wystąpienie z dnia 22 października 2014 roku.


100 wyświetleń