Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu o handlu bronią, sporządzonego w Nowym Jorku dnia 2 kwietnia 2013 r. (druki nr 2521 i 2578).


Poseł Mariusz Antoni Kamiński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt reprezentować klub Prawo i Sprawiedliwość w debacie nad ratyfikacją Traktatu o handlu bronią, sporządzonego w Nowym Jorku dnia 2 kwietnia 2013 r.

    Traktat ustanawia prawnie wiążące standardy międzynarodowe w handlu bronią konwencjonalną zapobiegające, eliminujące nielegalny handel bronią konwencjonalną oraz zapobiegające jej przekierowaniu. Traktat stosuje się do broni konwencjonalnej, a międzynarodowy handel bronią odnosi się do wywozu, przywozu, tranzytu, przeładunku oraz pośrednictwa w handlu bronią konwencjonalną.

    Ratyfikacja traktatu nie wiąże się z koniecznością zmian w polskim systemie prawnym. Nasza ustawa od dawna jest dostosowana do tych norm, dlatego nie będzie to wymagało wydania nowych przepisów prawnych.

    Oczywiście warto powiedzieć też o słabości tego traktatu. Ewidentnie jest nią fakt, iż nie przystąpiły do niego duże kraje produkujące broń, np. Rosja czy Chiny. Traktat podpisało 118 państw, ale do tej pory ratyfikowało go tylko 31 z nich. Ma on wejść w życie po ratyfikacji przez co najmniej 50 państw.

    Mój klub opowiada się za ratyfikacją tego traktatu, tym niemniej warto podkreślić, iż Polska ma uregulowane kwestie prawne zgodnie z tymi przepisami od bardzo wielu lat, więc traktat ten nie będzie wielkim przełomem. Dziękuję bardzo.



Poseł Mariusz Antoni Kamiński - Wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2014 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: