Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (druki nr 1492 i 1517).


Poseł Maciej Łopiński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kotwica jako znak Polski Walczącej została wybrana, jak już powiedziano, w konspiracyjnym konkursie ogłoszonym w 1942 r. przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Malowana w tysiącach egzemplarzy przez młodzież na murach Warszawy i innych miast szybko stała się symbolem walki o niepodległość, najbardziej powszechnym znakiem graficznym czasu II wojny światowej. Stała się ogólnonarodowym symbolem i dobrem. Dziś poświęca się jej pomniki, tablice pamiątkowe, ale pozostała znakiem żywym. Na murach malowano ją także w okresie powojennym - w latach powstania antykomunistycznego i później, w stanie wojennym. Do tej symboliki nawiązywało na przykład logo Solidarności Walczącej. Notabene to charakterystyczne liternictwo ˝Solidarności˝ było wielokrotnie adaptowane, ostatnio w napisie: 25 lat wolności, a w rocznicę wybuchu powstania kotwicę Polski Walczącej noszą na koszulkach kibice piłkarscy Legii Warszawa. Z kolei kibice piłkarscy Lechii Gdańsk regularnie uczestniczą w spotkaniach Związku Solidarności Polskich Kombatantów. Mają prawo do manifestowania swojego patriotyzmu.

    Na cmentarzu parafialnym w Limanowej do niedawna znajdował się pomnik chwały Milicji Obywatelskiej, funkcjonariuszy, którzy - jak głosiła stosowna tablica - walczyli z bandami terrorystycznymi. Instytut Pamięci Narodowej apelował o usunięcie tablicy, która obrażała Żołnierzy Wyklętych. Tablica została usunięta, ale dopiero wtedy, gdy nieznani sprawcy zamalowali ją czerwoną farbą i postawili na niej Znak Polski Walczącej.

    Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Klub Prawa i Sprawiedliwości otacza Znak Polski Walczącej czcią i szacunkiem i pragnie złożyć poprawkę do projektu ustawy. Proponujemy, aby art. 1 brzmiał następująco: Znak Polski Walczącej powstały jako symbol walki narodu polskiego z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, będący także w okresie powojennym symbolem walki o niepodległość, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję. (Oklaski)

    To jest tekst poprawki.



Poseł Maciej Łopiński - Wystąpienie z dnia 05 czerwca 2014 roku.


128 wyświetleń