Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym (druki nr 2375 i 2405).


Poseł Andrzej Kania:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym, zawartego w druku nr 2375.

    Przypomnę, że Komisja Infrastruktury po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu wnosi, aby Sejm przyjął ten projekt, co zawarte jest w sprawozdaniu komisji, druk nr 2405.

    Celem projektowanej nowelizacji jest usprawnienie procedur służących realizacji inwestycji infrastrukturalnych i taborowych w transporcie kolejowym poprzez usunięcie wątpliwości interpretacyjnych i jednoznaczne rozstrzygnięcie, że przy wydawaniu decyzji administracyjnych organy wydające te decyzje nie stosują przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, co oznacza w szczególności, że postanowienia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie są dla tych organów wiążące.

    Celowość wprowadzania zmiany oraz potrzeba dużego tempa prac nad tą regulacją zostały potwierdzone na grudniowej naradzie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju z udziałem przedstawicieli wojewodów. Niewprowadzenie przedmiotowej zmiany może oznaczać utratę kolejnych miesięcy w realizacji programu inwestycyjnego unowocześniającego polską kolej.

    Celem projektowanej nowelizacji jest także zwolnienie z obowiązku składania do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego dokumentacji niezbędnej do uzyskania zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji pojazdów kolejowych w postaci papierowej i wprowadzenie w to miejsce zasady, zgodnie z którą jest ona składana w postaci elektronicznej. Wprowadzenie tej zmiany przyczyni się do zmniejszania liczby dokumentów w postaci papierowej, wyeliminowania konieczności kierowania wezwań do wnioskodawców w zakresie właściwego podpisu dokumentacji technicznej, przyspieszania rozpoznawania spraw administracyjnych i szybszego wprowadzania pojazdów kolejowych do eksploatacji, a w szczególności do zmniejszania kosztów ponoszonych przez wnioskodawców. Aktualnie do wniosku załącza się od jednego do kilkunastu segregatorów dokumentów.

    Biorąc powyższe pod uwagę, klub Platformy Obywatelskiej opowiada się za przyjęciem tej ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Andrzej Kania - Wystąpienie z dnia 28 maja 2014 roku.


240 wyświetleń

Zobacz także: