Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 3222).


Poseł Andrzej Kania:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec procedowanego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zawartego w druku sejmowym nr 3222.

    Poselski projekt ustawy w swojej zasadniczej części przewiduje nowelizację ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zakres ustawy, którą modyfikuje się niniejszym projektem, ma zostać poszerzony o zasadę odpowiedzialności administracyjnej za naruszenia przepisów ruchu drogowego w zakresie ujawnionego przy użyciu stacjonarnego urządzenia rejestrującego niestosowania się do ograniczenia prędkości lub niestosowania się do znaków świetlnych - w obecnym stanie prawnym postępowanie w sprawie nałożenia kary ma charakter mandatowy, a nie administracyjny - a także w zakresie przejazdów pojazdów nienormatywnych i wprowadzania do obrotu pojazdów, przedmiotu wyposażenia lub części bez wymaganych dokumentów.

    Projekt przewiduje także m.in. zmianę zakresu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów, dodanie nowego rozdziału regulującego zasady używania stacjonarnych i przenośnych urządzeń rejestrujących w kontroli ruchu drogowego, a także dodanie rozdziału dotyczącego kar pieniężnych za naruszenia ujawnione przy użyciu stacjonarnego urządzenia rejestrującego.

    Kary te będą powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej za rok poprzedzający. W przypadku naruszeń ujawnionych w obszarze zabudowanym wysokość kary podlega podwojeniu. Czwarta kara pieniężna i kolejne nałożone w okresie 12 miesięcy od dnia ujawnienia pierwszego naruszenia, niestosowania się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlegają podwyższeniu o 50%.

    Na szczególną uwagę przy procedowaniu tego projektu ustawy zasługuje to, że jednym z zasadniczych założeń projektowanych przepisów ustawy jest uporządkowanie przepisów w obszarze związanym z używaniem urządzeń rejestrujących i przekazanie wszystkich stacjonarnych urządzeń rejestrujących do jednego organu zarządzającego, tj. do głównego inspektora transportu drogowego, a w przypadku przenośnych urządzeń rejestrujących - do Policji.

    Projektowana regulacja skutkuje pozytywnym, a nawet, można powiedzieć, bardzo pozytywnym efektem społecznym, bowiem pozbawia straże gminne czy też miejskie uprawnień do używania urządzeń rejestrujących oraz zobowiązuje te straże do przekazania tych urządzeń inspekcji transportu i Policji. Zarówno wpłynie to na poprawę porządku publicznego, jak i zmobilizuje te służby do rzetelnej realizacji obowiązków nałożonych ustawą o strażach gminnych.

    Warto zauważyć, że Najwyższa Izba Kontroli w informacji o wynikach kontroli pt. ˝Prawidłowość realizacji zadań przez straże miejskie, gminne, w zakresie wykorzystania urządzeń do pomiaru i rejestracji wykroczeń drogowych˝ oraz informacji o wynikach kontroli pt. ˝Bezpieczeństwo ruchu drogowego˝ wskazała m.in., że w wielu gminach strażnicy przestali zajmować się patrolowaniem ulic i pilnowaniem porządku, a ich główną aktywnością stało się wystawianie mandatów na podstawie zdjęć z fotoradarów. Zamiast realizować cele, do których straż została powołana, czyli do ochrony spokoju i porządku w miejscach publicznych, straż obsługuje fotoradary.

    Biorąc powyższe pod uwagę, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska w pełni popiera procedowany projekt ustawy zawarty w druku nr 3222. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński)



Poseł Andrzej Kania - Wystąpienie z dnia 18 marca 2015 roku.


90 wyświetleń

Zobacz także: