Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druki nr 1957 i 2292).


Poseł Andrzej Kania:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze wraz z całym Zespołem! Mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko klubu Platformy Obywatelskiej w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami zawartego w druku nr 1957. Przypomnę, że Komisja Infrastruktury przeprowadziła pierwsze czytanie, rozpatrzyła projekt tej ustawy i wnosi o uchwalenie przez Sejm projektu zawartego w sprawozdaniu komisji w druku nr 2292.

    Rozpatrywany projekt ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami ma na celu wprowadzenie zmian do przepisów, które po ponadrocznych doświadczeniach z ich stosowaniem wykazują potrzebę zmiany lub doprecyzowania. Zaproponowane zmiany dotyczą między innymi problemu właściwego wdrożenia systemu teleinformatycznego w niektórych wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego oraz braku merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych w części teoretycznej egzaminu państwowego. Do dnia wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był minister właściwy do spraw transportu.

    Po wejściu w życie przepisów ustawy o kierujących pojazdami odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na WORD-y. Obecnie procedowana ustawa w sposób jednoznaczny rozwiązuje te problemy. Nad bazą pytań będzie czuwał minister właściwy do spraw transportu przy pomocy specjalnie powołanej w tym celu komisji. Proponuje się także wprowadzenie jednoznacznej normy ustawowej wskazującej, że baza pytań zadawanych na egzaminach państwowych na prawo jazdy stanowi informację publiczną. Tak więc pytania mają być jawne i ogólnie dostępne. Podczas prac komisji wielu posłów z różnych klubów sugerowało, aby pytań było nie mniej niż 3 tys., i wydaje się, że to jest dobry kierunek. W przypadku egzaminów dla egzaminatorów oraz instruktorów nauki i techniki jazdy baza pytań nie ma być informacją publiczną.

    Rozpatrywany projekt ustawy definiuje system teleinformatyczny ośrodka egzaminowania, wskazując bezpośrednio na jego jednolitość dla wszystkich WORD. W celu jednoznacznego wskazania podmiotu odpowiedzialnego za wybór przedmiotowego systemu teleinformatycznego na każdego dyrektora WORD nałożono obowiązek wyboru dostawcy tego systemu. Dodatkowo projekt rozpatrywanej ustawy zawiera zmiany przepisów doprecyzowujące obecne brzmienie przepisów ustawy o kierujących pojazdami w zakresie możliwości przystąpienia do egzaminu państwowego na niższe kategorie prawa jazdy przez osoby, które ukończyły kurs na prawo jazdy wyższej kategorii.

    Procedowany projekt ustawy znosi także wobec osób ubiegających się o uzyskanie prawa jazdy obowiązek uczęszczania na szkolenie teoretyczne. Taka osoba może korzystać ze szkolenia teoretycznego w ośrodkach szkolenia kierowców, ale nie musi. Trzeba bardzo mocno podkreślić, że projekt ustawy nie likwiduje ośrodków szkolenia kierowców, ale daje przyszłemu kierowcy możliwość wyboru, czy nauczy się części teoretycznej we własnym zakresie, czy też skorzysta ze szkoleń prowadzonych w OSK. Procedowany projekt ustawy daje także możliwość zdawania egzaminu praktycznego na prawo jazdy przy użyciu samochodu, którym uczono się jeździć w szkole nauki jazdy. Koszty takiego przedsięwzięcia pokryje zdający.

    Niektórzy mówią, że proponowane zmiany dotyczące ustawy o kierujących pojazdami stanowią rewolucję w nauczaniu i zdawaniu egzaminów na prawo jazdy. Mój klub - klub Platformy Obywatelskiej - uważa, że jest to dobra i ważna zmiana w tym zakresie, skierowana na i do Polaków. Tak więc klub Platformy Obywatelskiej rekomenduje Wysokiej Izbie przyjęcie tego projektu ustawy. Jednocześnie w imieniu klubu chciałbym złożyć kilkanaście poprawek, podkreślam, które w sposób jeszcze bardziej jednoznaczny określają zapisy ustawy o kierujących pojazdami. Tak więc raz jeszcze powtórzę: Mój klub - klub Platformy Obywatelskiej - rekomenduje przyjęcie procedowanej ustawy wraz z załączonymi poprawkami, które mam przyjemność przekazać panu marszałkowi. Dziękuję bardzo.



Poseł Andrzej Kania - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


183 wyświetleń

Zobacz także: