Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości (druki nr 2245 i 2360).


Poseł Jan Łopata:

    Bardzo dziękuję, pani marszałek.

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowna Pani Minister! Mam zaszczyt zabrać głos w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego i przedstawić stanowisko klubu wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

    Wysoki Sejmie! Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, danych, które tu już były przytaczane, w roku 2011 funkcjonowało w Polsce ponad 1710 tys. mikroprzedsiębiorstw. To jest aż 96% całego sektora przedsiębiorstw. Z tego ponad 112 tys. mikroprzędsiębiorstw prowadzi księgi rachunkowe, zaś ponad 21 tys. jednostek spośród tych, które przytoczyłem, prowadzących księgi rachunkowe spełnia wymogi opisane w definicjach jednostek mikro przyjętych w rachunkowości przy uwzględnieniu kryteriów przychodów oraz zatrudnienia. Przytaczam te dane niejako celowo, by zobrazować, jak wiele firm, wielu ludzi czeka na te dyskutowane przez nas rozwiązania.

    Rozwiązania, które proponuje rząd, konsumują przepisy dyrektywy 2013/34 Unii Europejskiej w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Projekt, nad którym właśnie pracujemy, jest elementem wpisującym się również, a może przede wszystkim, w działania rządu zmierzające do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej i ograniczenia lub zniesienia, a na pewno zmniejszenia barier hamujących rozwój przedsiębiorczości.

    Myślę, że również warto zauważyć, że tworzone przez nas prawo ma charakter opcjonalny, to znaczy, że organ stanowiący w jednostce gospodarczej może, ale nie musi zastosować proponowane uproszczenia, oczywiście jeśli spełni kryteria mikrofirmy, a to właśnie jest szczegółowo opisane. Kryteria te ustala się w sposób następujący. Otóż w myśl dyrektywy do jednostek mikro zalicza się spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjne, spółki osobowe, które sporządzają sprawozdania finansowe oraz w roku poprzedzającym ten obrotowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech następujących kryteriów. W dyrektywie jest zapis o 350 tys. euro jako sumie bilansowej, w naszym projekcie w przeliczeniu na złotówki to jest 1500 tys. zł, przychody netto - 3 mln zł i oczywiście, jeśli chodzi o zatrudnienie w roku obrotowym, to w projekcie ustawy jest to średnioroczne zatrudnienie na pełne etaty 10 osób. To są kryteria związane z dyrektywą. W naszym, w rządowym projekcie przewiduje się także rozszerzenie katalogu jednostek mikro o jednostki inne niż te, które dotyczą postanowienia dyrektywy. Są to m.in. inne osoby prawne, które nie przekroczyły dwóch z trzech wielkości, o których wcześniej mówiłem, stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych, społeczno-zawodowe organizacje rolników, co warto zauważyć, organizacje samorządu zawodowego i organizacje samorządu gospodarczego, osoby fizyczne i spółki cywilne, których sprzedaż, przychody za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 1200 tys. euro.

    To, co jest najważniejsze, to cel proponowanej nowelizacji. Celem projektu jest ustalenie dla jednostek mikro uproszczonych wymogów w zakresie rachunkowości, sprawozdawczości finansowej, m.in. przez zezwolenie jednostkom mikro na sporządzanie uproszczonego sprawozdania finansowego, zwalnianie jednostek mikro z obowiązku sporządzania informacji dodatkowej, jak również sprawozdania z działalności, umożliwienie jednostce mikro niesporządzania zestawienia zmian w kapitale w funduszu własnym oraz rachunków przepływów pieniężnych. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami, które są również opisane.

    Reasumując, trzeba powiedzieć, że zaproponowane uproszczenia niewątpliwie przyczynią się do obniżenia kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości przez jednostki mikro. Projektowane zmiany powinny w efekcie doprowadzić do poprawy warunków funkcjonowania. Z tego też powodu i tego, że jak mówiłem na wstępie, niewątpliwie jest to oczekiwany projekt ustawy, jesteśmy - mówię to w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego - za przyjęciem proponowanych rozwiązań. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 28 maja 2014 roku.


179 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o rozpatrywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wykonywaniu Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o wykonywaniu Umowy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Łopata - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wykonywaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy