Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2010 r. (druk nr 1998) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 2105).


Poseł Elżbieta Gelert:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej przedstawić stanowisko wobec sprawozdania z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie 1 stycznia - 31 grudnia 2010 r., druki nr 1998 i 2105. Jak już wcześniej powiedziano, pewne działania realizowane w roku 2010 okazały się działaniami bardzo pozytywnymi i między innymi dzięki nim obniżyło się spożycie alkoholu, czyli można powiedzieć, że zmniejszyło się negatywne zjawisko spożywania alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Za bardzo pozytywne należy również uznać badanie międzynarodowe, które przeprowadzono na młodym pokoleniu. Usłyszeliśmy już, jakie są wyniki tego badania. Niestety, spożycie alkoholu w coraz młodszych grupach wiekowych jest coraz wyższe, co nie jest zjawiskiem pozytywnym. Zapoznano się również z działaniami w zakresie lecznictwa odwykowego, problemami zdrowotnymi, jak również wydatkowaniem środków z NFZ na choroby związane z nadużywaniem alkoholu.

    Pozytywnie oceniamy prace legislacyjne podjęte w roku 2010, a więc: zdefiniowanie pojęcia leczenia odwykowego, wprowadzenie obowiązku badania lekarskiego przed doprowadzeniem do izby wytrzeźwień, określenie poziomu dopuszczalnej emisji w telewizji i w radiu w godzinach 23-6 reklam dotyczących alkoholu, jak również wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu na terenie stadionów. Natomiast nasz klub zauważył również, że jeżeli przedstawia się w roku 2014 sprawozdanie za rok 2010, to przedstawia się je zbyt późno. Uważamy, że to nie jest pozytywne i mamy nadzieję - o czym zapewniło ministerstwo - że nie będzie to miało miejsca w przyszłych latach, ponieważ trudno jest w takiej sytuacji wyciągać jakiekolwiek wnioski. Zwrócono również uwagę na to - i o to również apelujemy do pana ministra - że należałoby prowadzić długofalową politykę i kampanię dotyczącą programów profilaktycznych, a nie, jak czyni się obecnie, podejmować działania krótkofalowe. Pomimo tych uwag klub Platformy Obywatelskiej będzie pozytywnie opiniował przyjęcie przedstawionego sprawozdania. Dziękuję bardzo.



Poseł Elżbieta Gelert - Wystąpienie z dnia 02 kwietnia 2014 roku.


107 wyświetleń