Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druki nr 2132 i 2214).


Poseł Marzena Machałek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Trzeba sobie jasno powiedzieć, że polityka edukacyjna PO-PSL poniosła klęskę. To, że dziś znowu jest dyskusja na temat kolejnej nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej obniżenia wieku szkolnego, jednoznacznie tego dowodzi. Ale rząd Tuska uporczywie trzyma się swoich chybionych pomysłów. Wasze szkodliwe eksperymenty uderzają przede wszystkim w uczniów i w ich rodziców. Wprowadzane siłowo obniżenie wieku szkolnego napotkało na stanowczy opór społeczny. Polacy domagali się w tej sprawie referendum. Wyrzucając do kosza ponad milion podpisów, po raz kolejny brutalnie zlekceważyliście obywateli.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Już trzecia pani minister w rządzie Donalda Tuska wprowadza do polskiej szkoły bałagan i poczucie tymczasowości. Z niezrozumiałych pobudek przeciwstawiane są dwie instytucje - integralnie w systemie oświaty ze sobą związane - przedszkole i szkoła. Obniżacie rangę przedszkola, które w odpowiednich dla małych dzieci warunkach, zanim wprowadziliście nieszczęsną podstawę programową, z powodzeniem prowadziło naukę czytania i pisania. Natomiast ze szkoły nieudolnie usiłujecie zrobić przedszkole. Po co i komu to służy? Na pewno nie 6-letnim dzieciom. Polacy doskonale dostrzegają te absurdalne, społecznie nieuzasadnione działania. Nie pomoże ukrywanie niewygodnych wyników badań, manipulowanie informacjami. Mimo że wydaliście ogromne pieniądze na propagandę w zaprzyjaźnionych mediach, Polacy odrzucają tę pseudoreformę. Świadczy o tym dobitnie liczba dzieci 6-letnich w polskich szkołach. Jest ich tylko niespełna 20%. Wielu rodziców, którzy posłali swoje dzieci do szkoły, żałuje swojej decyzji. Ale wy nie liczycie się nie tylko z opozycją, nie liczycie się przede wszystkim z Polakami.

    Na ostatnim posiedzeniu Sejmu koalicja PO-PSL odrzuciła wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie sześciolatków zgłoszony przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. My jesteśmy po stronie milionów Polaków. Chcemy, by mogli zgodnie z własną wolą w referendum zdecydować o edukacji własnych dzieci.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Teraz, przedstawiając kolejny projekt, udajecie zatroskanie i chcecie uspokoić rodziców, a przede wszystkim chcecie uspokoić niekorzystne sondaże. Proponowana zmiana nie wnosi niczego pozytywnego, natomiast będzie sprzyjać pogłębiającemu się chaosowi w polskiej szkole, konfliktom i napięciom wśród nauczycieli. Bo czymże innym jest wprowadzona do szkół nowa kategoria nauczycieli nienauczycieli, bo zatrudnianych odmiennie, według Kodeksu pracy. Muszą mieć takie same kwalifikacje, ale nie takie same prawa, bo mają być zatrudniani na podstawie Kodeksu pracy, poza Kartą Nauczyciela, co daje im odmienny, zdecydowanie gorszy status zawodowy. Gorszy, bo wiąże się z mniejszą ochroną prawną i mniejszymi gwarancjami. Poza tym może dochodzić do absurdów. Można sobie wyobrazić sytuację, że nienauczycielem będzie nauczyciel dyplomowany zatrudniony jako asystent stażysty. Jest to po prostu po ludzku niesprawiedliwe i będzie wpływać destrukcyjnie na stosunki międzyludzkie w szkole, w placówce, w której jedną z głównych ról jest wychowanie i budowanie postaw społecznych. Dobrze, że ZNP wycofało się z popierania tej fatalnej dla nauczycieli zmiany.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość przygotował w tej kwestii poprawki, które mają nie dopuścić do dzielenia nauczycieli na lepszych i gorszych. Nie zgadzamy się na tworzenie kast w ramach tego samego zawodu, wykształcenia i tych samych kompetencji. Nie zgadzamy się na podstępne, tylnymi drzwiami wyprowadzanie Karty Nauczyciela ze szkoły.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rząd Donalda Tuska zamiast przyznać się do błędów, przeprosić Polaków i wycofać się ze szkodliwych pseudoreform, proponuje kolejne niby ułatwienia. Mam na myśli odraczanie obowiązku szkolnego w trakcie jego spełniania, czyli cofanie dziecka 6-letniego - w razie niepowodzenia edukacyjnego - ze szkoły do przedszkola. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by wiedzieć, jak takie pierwsze niepowodzenie szkolne, pierwsza poważna porażka może się odbić na psychice dziecka i na dalszej jego edukacji, co może wpłynąć nawet na całe jego życie. Kolejna poprawka Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość ma temu zapobiec. Chcemy, by odraczania obowiązku szkolnego następowało wyłącznie na wniosek rodziców, po to by takich doświadczeń dzieci miały jak najmniej, by rodzice, odraczając w odpowiednim momencie obowiązek szkolny dla swojego dziecka, do takich traumatycznych doświadczeń nie dopuścili.

    Biorąc pod uwagę opór społeczny wobec przymusowego obniżenia wieku szkolnego oraz przedstawione tu argumenty, Klub (Dzwonek) Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość uważa, że odroczenie obowiązku szkolnego powinno następować wyłącznie na wniosek rodziców. Proponujemy, by opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej w tej sprawie nie była konieczna, zwłaszcza że ta instytucja nie jest obiektywna, bo wywierany jest na nią ogromny nacisk przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dowód - pismo z 26 lutego kierowane do samorządowców podpisane przez sekretarza stanu z MEN Tadeusza Sławeckiego.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość składam przedstawione poprawki. Jeszcze raz apeluję o ich poparcie. Przyznajcie się do porażki, nie tkwijcie w katastrofalnych dla polskiej edukacji błędach, zacznijcie szanować Polaków, obywateli. Polacy mają prawo decydować, szczególnie o edukacji własnych dzieci, nie bójcie się ich decyzji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 19 marca 2014 roku.


650 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja bieżąca w sprawie przygotowania wyborów prezydenckich w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Machałek - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy