Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

33 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2051 i 2193).


Poseł Antoni Mężydło:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawić stanowisko w sprawie sprawozdania Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

    Ten projekt ustawy, tak jak już to zaznaczył pan poseł sprawozdawca, polega na wdrożeniu nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 2009 r., która zastępuje dotychczasowe dyrektywy 2001/77/WE i 2003/30/WE. Zmiany w obowiązujących przepisach ujęte w projekcie ustawy dotyczą w szczególności kwestii wynikających z wprowadzenia przez dyrektywę celów w zakresie 10-procentowego udziału energii odnawialnej w transporcie w 2020 r. oraz przepisów odnoszących się do wprowadzenia kryteriów zrównoważonego rozwoju obowiązujących dla biokomponentów i biopaliw ciekłych.

    Właśnie kryteria zrównoważonego rozwoju wprowadzają pewien nowy system certyfikacji biokomponentów pod względem KZR-ów, czyli kryteriów zrównoważonego rozwoju. Tak naprawdę, jak powiedział już tutaj pan przewodniczący Kraczkowski, ten projekt ma się przyczynić do tego, żeby nastąpiła poprawa, jeśli chodzi o stabilne miejsca pracy na wsi, ale także by w przemyśle wytwórczym biokomponentów promować produkcję nieżywnościową, a przez to zwiększać liczbę miejsc pracy na wsi itd. Powoduje to, że zachowanie kryteriów zrównoważonego rozwoju będzie zapobiegać importowi biokomponentów, a tym samym paliw czy biopaliw ciekłych, z krajów, które tych kryteriów nie spełniają. To jest bardzo ważne dla stabilności zarówno miejsc pracy na wsi, jak i w przemyśle biokomponentów.

    Dotychczas system certyfikacji biokomponentów dotyczył tylko jakości paliw. Była agencja akredytująca, jednostka certyfikująca, która wystawiała świadectwa jakości biokomponentów wytwórcom, to było dotychczas wszystko. Dzisiaj ten system certyfikacji jest znacznie większy, bo doszedł jeszcze nowy system certyfikacji - certyfikacji biokomponentów pod kątem spełniania kryteriów zrównoważonego rozwoju. W tym systemie główną rolę odgrywa administrator systemu certyfikacji i cały ten system jest w ogóle nadzorowany przez prezesa Agencji Rynku Rolnego. Naczelnym jest administrator systemu certyfikacji, pod względem KZR-ów, i on podpisuje umowę, czyli dokument, z jednostką certyfikującą. Natomiast jednostka certyfikująca wystawia dokumenty zarówno wytwórcy, jak i podmiotowi realizującemu narodowy cel wskaźnikowy, czyli przeważnie chodzi o te podmioty, które wprowadzają paliwa do obrotu handlowego.

    Jak producent rolny zgodnie z tym systemem wystawia oświadczenie producenta rolnego do wytwórcy, tak wytwórca wystawia poświadczenie w tym systemie certyfikacji, a podmiot realizujący NCV na podstawie tych dokumentów zbiorczych wystawia świadectwo, które kontroluje prezes Urzędu Regulacji Energetyki, i kontroluje on to, stosując te wysokie kary, na które autorzy wniosku mniejszości nie chcą się zgodzić. Początkowo też miałem obiekcje, bo jest to naprawdę wysoka kara, natomiast ona jest spójna z innymi regulacjami, szczególnie prawa energetycznego. Tak że ona nie ma mieć charakteru tylko dotkliwego itd., ona ma mieć charakter raczej odstraszający, żeby unikać realizacji narodowego celu wskaźnikowego w jakiś sposób pokrętny.

    Wyraźnie widać, że zakres regulacji, który obejmuje ta ustawa, dotyczy wszystkich podmiotów zajmujących się działalnością związaną z wytwarzaniem biokomponentów, funkcjonujących w tym procesie, zarówno producentów rolnych, pośredników, przetwórców, wytwórców, podmioty sprawdzające, jak i przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem biokomponentów ciekłych i ich obrotem (Dzwonek).

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Platformy Obywatelskiej będzie głosował za przyjęciem sprawozdania, a jednocześnie, odnosząc się do wniosku mniejszości, będziemy głosowali przeciw, bo uważamy, że dzisiaj zapobieżenie napływowi biokomponentów z krajów, które nie spełniają kryteriów zrównoważonego rozwoju, czyli nie będą wypełniały tego lub niewypełnianie narodowego celu wskaźnikowego szkodzi tym elementom gospodarki, o których mówiłem wcześniej. Dziękuję bardzo.



Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


122 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Antoni Mężydło - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy