Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Szanowny Panie Ministrze! Od wielu lat w przestrzeni publicznej w mediach lokalnych i ogólnopolskich przebijają się informacje o kolejnych niejasnych interesach byłego wiceministra pana Jana Burego. Szef klubu PSL od lat łączy, często z podejrzeniem naruszenia prawa, działalność publiczną z biznesem. Lista spółek, z którymi był osobiście związany, jest bardzo długa. Są wśród nich Makarony Polskie SA. Dziwnym zbiegiem okoliczności te firmy zarabiały i zarabiają dzięki intratnym, podejrzanym kontaktom z państwowymi spółkami i agencjami.

    Rozwój przedsiębiorczości rodzimych firm jest rzeczą bardzo ważną i bardzo potrzebną. Nie zgadzamy się jednak, by pozycję uprzywilejowaną miały tylko firmy związane z wysoko postawionymi politykami, a spółka Makarony Polskie SA w niejasnych okolicznościach pozyskiwała ogromne środki publiczne. Wspomnieć tu należy o wirtualnych transakcjach z Elewarrem, aferze dżemowej, aferze makaronowej Sorenti. Okazuje się, że firma, z którą związany jest poseł Jan Bury, nadal otrzymuje od podmiotów państwowych kolejne zlecenia.

    15 listopada ub.r. Agencja Rezerw Materiałowych podległa wicepremierowi z PSL ogłosiła wyniki postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu ograniczonego na świadczenie usługi przechowania, obejmującej magazynowanie oraz wymianę rezerw strategicznych dań gotowych. Za blisko 25 mln zł ARM zamówiła dostawę i przechowywanie ogromnych ilości klopsików, gulaszu, bigosu, gołąbków. Według informacji zamieszczonej na stronach ARM do konkursu zgłosiły się tylko trzy firmy, z których każda otrzymała zlecenie. Jedno z zadań za 9320 tys. zł wykona spółka Makarony Polskie SA.

    Stąd pytania do pana ministra: Czy znana jest panu ministrowi niejasna działalność biznesowa posła Jana Burego? Czy, jakie i na jaką kwotę zlecenia otrzymały Makarony Polskie SA od Agencji Rezerw Materiałowych i innych agencji lub spółek państwowych w ostatnich 10 latach? Czy i jaka kara została nałożona na spółkę Makarony Polskie SA, która dopuściła się oszustwa w stosunku do konsumentów wykrytego przez inspekcję jakości handlowej? Czy uważa pan minister za dopuszczalne i akceptowalne wykorzystywanie wpływów w instytucjach państwowych do osiągania korzyści biznesowych kosztem Skarbu Państwa przez pana Jana Burego i jego biznesowych partnerów? (Dzwonek) Jaką kwotę pozyskały w wyniku niejasnych transakcji z agencjami lub spółkami Skarbu Państwa firmy związane z posłem Janem Burym w ostatnich 10 latach?

    I ostatnie pytanie: Czy i jakie działania podejmowały i będą podejmować służby dbające o bezpieczeństwo państwa i majątek Skarbu Państwa w sprawach, gdzie zachodzą podejrzenia nadużyć i niejasnych powiązań biznesowych pana posła Jana Burego? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Zapytanie z dnia 09 stycznia 2014 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: