Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1881).


Poseł Tomasz Makowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch chciałbym przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw i przepisów wykonawczych, druk nr 1881.

    Wysoka Izbo! Tak naprawdę dzisiaj zaczynamy wiele, ale to wiele debat i wiele dyskusji dotyczących dokumentów strategicznych, czyli dokumentów wykonawczych, tego, co przygotował rząd, ustawy odnoszącej się do polityki regionalnej, krajowej polityki, strategii rozwoju miast.

    Wysoka Izbo! Ten projekt ustawy zwiększa konkurencyjność gospodarki, poprawia społeczność gospodarczą oraz spójność terytorialną i podnosi sprawność i efektywność państwa, ale tak naprawdę trzy elementy, które samorządy przy współpracy z rządem mają za zadanie wdrożyć, to zasada zorientowania na rezultaty, zasada zintegrowanego podejścia terytorialnego i zasada partnerstwa.

    Wysoka Izbo! Jeżeli chodzi o stanowisko Twojego Ruchu, bardzo szczegółowo zapoznaliśmy się z projektem ustawy, a przede wszystkim z opiniami organizacji samorządowych i społecznych. Przede wszystkim chodzi o umowy partnerskie, które będą podpisywane, o to, żeby komitety koordynacyjne, które będą powoływane, były tzw. pasem transmisyjnym pomiędzy Ministerstwem Rozwoju Regionalnego a samorządami, a także o to, żeby ten ład społeczno-gospodarczy został płynnie wdrożony, żebyśmy my jako Polska mogli dokonać skoku cywilizacyjnego na szczeblach samorządowych oraz żebyśmy umiejętnie i precyzyjnie wydali środki unijne, które są przeznaczone na perspektywę 2014-2020, mówię tutaj o 386 mld zł.

    Od stycznia do kwietnia tak naprawdę trwały konsultacje pomiędzy resortem a samorządami i było wiele, wiele pytań i uwag dotyczących zapisów w tym projekcie. Oczywiście będę później dopytywał pana ministra o uwagi, które 24 kwietnia zostały złożone przez komitet wspólny samorządu i rządu, m.in. o tryb opiniowania kontraktów terytorialnych - to jest bardzo ważna rzecz, jeżeli chodzi o pozycje obszarów funkcjonowania samorządów lokalnych. Samorządy są dzisiaj na etapie opracowywania strategii rozwoju województwa, strategii rozwoju lokalnego czy programów rozwoju lokalnego na obszarze gmin. Czekają one na te dokumenty, tylko nie ma do końca określonych pozycji funkcjonowania. Chodzi też o kwestię spójności między kompetencjami organów opracowujących dokumentację i przyjmujących ją. To są pytania, które pewnie będą się powtarzały w dzisiejszej debacie.

    Chciałbym zaapelować do Wysokiej Izby, do pana ministra, a właściwie do pani minister - jeszcze dzisiaj pani minister, premierą będzie niedługo - o to, żeby zastanowić się nad tym, o czym już mówiłem na posiedzeniach komisji samorządu, podkomisji ds. polityki regionalnej, że brakuje jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie spójności między małym i średnim biznesem a samorządem, żeby można było wspólnie realizować cel zapisany w strategii, czyli rozwój społeczno-gospodarczy. Tego brakuje, a tak naprawdę wszystkie samorządy, cały kraj, opierają się na małym i średnim biznesie. To jest jedna kwestia dotycząca dokumentów wykonawczych do ustawy.

    Jest jeszcze druga bardzo ważna rzecz. Nie znalazł się tutaj, mam nadzieję, że w innych dokumentach go znajdziemy, zapis dotyczący Partnerstwa Wschodniego. Ja akurat pochodzę z Polski wschodniej, mamy bardzo bliskie kontakty z krajami wschodnimi, które chcą współpracować, integrować się i chcą tego partnerstwa. Nie mówię o dzisiejszej sytuacji na Ukrainie, mam nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską zostanie podpisana. Brakuje mi jednak takich zapisów, żeby samorządy miały jeszcze większą możliwość podpisywania umów partnerskich przy udziale małego i średniego biznesu. To, co rząd zrobił przez ostatnie sześć lat, to parki naukowo-technologiczne. O tym wspominałem, tego brakuje w tych zapisach.

    Brakuje też zapisów dotyczących gospodarki przestrzennej odnoszących się do samorządu województwa i gmin - to też jest kluczowe w tym projekcie, że minister rozwoju regionalnego od 1 stycznia ma kompetencje w zakresie gospodarki przestrzennej. Chodzi o to, żeby precyzyjnie zastosować zapis, że to najpierw gmina ma pierwszeństwo w opracowywaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a na dalszych etapach oczywiście może konsultować je z województwem.

    Brakuje też tutaj zapisu mówiącego o umowie partnerskiej między województwami. Prezydent Komorowski przedstawił projekt ustawy dotyczący funkcjonowania samorządów, nad nim też będzie debata, ale czy w tych dokumentach nie powinno być zapisu dotyczącego partnerstwa między województwami w celu realizacji projektów strategicznych czy ram zapisanych w tej ustawie?

    Wysoka Izbo! Chciałbym jeszcze nawiązać do jednej bardzo ważnej kwestii, a mianowicie do zapisów w tym projekcie ustawy o polityce miejskiej, o narodowej strategii rozwoju miast. Dzisiaj w Ministerstwie Gospodarki odbyła się debata dotycząca strategii rozwoju miast. Pojawiły się uwagi organizacji społecznych, żeby wziąć jednak pod uwagę wszystkie miasta, rozwój wszystkich miast. Zapoznałem się z tym dokumentem, swego czasu zadawałem też w tej sprawie pytanie - pochodzę ze średniego miasta na Warmii i Mazurach, z Ełku - w tej strategii nie ma zapisu, że takie miasta też mogą korzystać z tych możliwości.

    Na koniec nawiążę do tego, co pani poseł przedmówczyni powiedziała o metropoliach. Właśnie nie, właśnie tutaj powinniśmy iść w kierunku metropolii, dać tę możliwość. Poseł Twojego Ruchu Łukasz Gibała dwa miesiące temu złożył nawet zapytanie do pana premiera Tuska dotyczące możliwości utworzenia programu operacyjnego ˝Metropolie˝. W przypadku Mazowsza Warszawa i Łódź powinny być jedną potężną metropolią, która umożliwi rozwój Polski na szczeblu europejskim, bo na tle wspólnej Europy jesteśmy nowoczesnym krajem.

    Na koniec chciałbym jeszcze zacytować filozofa francuskiego Saint-Exupery’ego, który mówił: żeby żyć, trzeba uczestniczyć. Żeby żyć w Europie, to trzeba uczestniczyć. Nawet jeśli jest się opozycją, można to skrytykować, ale trzeba uczestniczyć w życiu europejskim.

    Klub Poselski Twój Ruch będzie za skierowaniem projektu do prac w połączonych komisjach: Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2013 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Radzie Dialogu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Makowski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy