Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (druki nr 1793 i 1840).


Poseł Jan Krzysztof Ardanowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pragnę przedstawić uwagi Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość do zmiany ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina, druki nr 1793 i 1840.

    Na pewno trzeba wziąć pod uwagę to, że Unia Europejska bardzo precyzyjnie reguluje kwestię uprawy winogron i produkcji wina poprzez przepisy wspólnej organizacji rynku wina. Te przepisy są zawarte w kilku dokumentach unijnych i ustawa, nad którą procedujemy, jest próbą implementacji rozwiązań unijnych. Rynek wina jest szczególnie ważny dla krajów południa Europy, jest ważnym elementem gospodarki tych krajów, ale trzeba powiedzieć, że umożliwienie produkcji wina i wyrobów, które występują na tym rynku, jest również coraz bardziej ważne dla Polski. Obserwujemy rozwój upraw winorośli w kilku regionach Polski.

    Dlatego cieszę się, że dobre rozwiązania europejskie, nad którymi procedowano w czasach rządu Prawa i Sprawiedliwości, zostały wdrożone, że wywalczyliśmy również wtedy warunki pozwalające na rozwój produkcji winiarskiej i stopniowe przechodzenie od upraw i produkcji amatorskiej do działalności profesjonalnej, związanej z legalnym wprowadzaniem produktów na rynek.

    Oceniając proponowane zmiany w projekcie ustawy, pragnę zwrócić uwagę na kilka elementów. Wydaje się, że szereg propozycji jest logicznych. Pozytywnie oceniamy m.in. uproszczenie dla małych producentów win owocowych markowych, cydrów, perry i miodów pitnych uzyskanych z własnych surowców umożliwiające zlecenie rozlewu wyrobów bez konieczności posiadania własnych urządzeń do rozlewu do opakowań jednostkowych. To powinno pomóc producentom w dostarczaniu produktów na rynek. Uproszczenie wymagań dla producentów w przypadku chęci rozszerzenia produkcji o inne fermentowane napoje winiarskie lub ponad limit. Rozszerzenie zakresu oświadczenia składanego przez przedsiębiorcę w zakresie spełnienia przez niego wymogów ustawowych o oświadczenie dotyczące tytułu prawnego niezbędnego do wykonywania działalności gospodarczej.

    Logiczne jest również ograniczenie zakresu informacji przekazywanej we wniosku składanym do prezesa Agencji Rynku Rolnego poprzez rezygnację ze wskazywania numeru arkusza mapy. Chodzi o informacje, które funkcjonują w systemie agencyjnym.

    Pozytywnie oceniamy również doprecyzowanie terminów przekazywania informacji między Agencją Rynku Rolnego a dwiema inspekcjami kontrolnymi pozwalające na wcześniejsze dokonywanie weryfikacji złożonych wniosków oraz przeprowadzenie certyfikacji wina.

    Zasadne wydaje się również wyeliminowanie utrudnienia dla producentów wina poprzez wprowadzenie zasady mówiącej, że wnoszenie opłaty następować będzie po zakończeniu kontroli uprawy winorośli oraz wyrobu i rozlewu wina, a nie, jak to jest obecnie, przy składaniu wniosku.

    Również ograniczenie kontroli IJHARS przy certyfikacji poprzez wyraźne wskazanie czynności, które mogą być wykonywane w ramach tej kontroli, jest logiczne.

    Mamy jednak pewną wątpliwość. Klub Prawa i Sprawiedliwości nie ma pewności, czy zaproponowane przez rząd zmiany są wystarczające dla rozwoju produkcji win, win owocowych i fermentowanych wyrobów winiarskich, które powinny rozwijać się w Polsce, podobnie jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.

    Nie rozumiemy na przykład nieuregulowania kwestii wyrobu win znakowanych jako wino regionalne, co było zresztą postulowane przez producentów z poszczególnych regionów. Jest to szczególnie ważne w związku z cenami promocyjnymi, budową rozpoznawalności produktu i tożsamości regionalnej.

    W odniesieniu do przepisów o chronionej nazwie pochodzenia lub chronionym oznaczeniu geograficznym chcę powiedzieć, że wydaje się to uproszczeniem i nie satysfakcjonuje to polskich winiarzy. Nie znajduje uznania także w klubie Prawa i Sprawiedliwości.

    Proszę państwa, jestem przekonany, że należy zrobić wszystko, by produkcja winiarska, również win owocowych i wyrobów fermentowanych, była rozwijana w Polsce, by to, co daje również dużą korzyść gospodarczą, a jednocześnie jest elementem promocji regionalnej, skoro rozwija się w innych krajach Unii Europejskiej, rozwijało się w Polsce. W ten sposób możemy nawiązać do chlubnych tradycji, o czym mało kto w Polsce wie, uprawy winorośli w Polsce i produkcji win, również win gronowych, na terenie Polski. Przypomnę, że pierwszą winnicę w Polsce założono w pierwszej połowie XIII w. w Toruniu. Ta dzielnica do tej pory nazywa się Winnica.

    Jestem przekonany, że powinniśmy zrobić wszystko i żadne podziały nie powinny nas tutaj różnicować, by mógł następować rozwój produkcji wina w Polsce, by ta produkcja miała istotny udział. Ta ustawa idzie w dobrym kierunku, ale paru rzeczy niestety nie rozwiązuje. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Krzysztof Ardanowski - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2013 roku.


98 wyświetleń

Zobacz także: