Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych (druki nr 1490 i 1675).


Poseł Łukasz Krupa:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu odnośnie do sprawozdania komisji o projekcie ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych (druki nr 1490 i 1675).

    Potrzeba opracowania projektu wynika z konieczności transpozycji dyrektywy Rady 2010/24/EU z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń. Dyrektywa ta zastąpiła dyrektywę Rady z 2008/55/WE w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących niektórych opłat, ceł, podatków i innych obciążeń. Powyższa dyrektywa stanowi z kolei ujednoliconą wersję dyrektywy Rady 76/308/EWG z 1976 r. również w sprawie wzajemnej pomocy w dochodzeniu roszczeń wynikających z operacji będących częścią systemu finansowania Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz rolniczych opłat wyrównawczych i opłat celnych.

    Jednocześnie Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze nr 1189/2011 z dnia 18 listopada 2011 r. ustalające szczegółowe przepisy dotyczące niektórych przepisów dyrektywy Rady 2010/24/EU w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń. Projektowana ustawa obejmuje również wzajemną pomoc przy dochodzeniu innych należności pieniężnych niż te, które są wymienione w tej dyrektywie. Jej świadczenie odbywa się na podstawie umów międzynarodowych zawartych przez Rzeczpospolitą Polską zarówno z krajami członkowskimi, jak i z innymi państwami. Projekt ustawy zawiera zatem również propozycje przepisów zmieniających szereg innych uregulowań w Kodeksie postępowania cywilnego, w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym i administracyjnym, w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, w Ordynacji podatkowej, w Prawie bankowym, w ustawie o giełdach towarowych oraz o działalności ubezpieczeniowej, w ustawie o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego i o pracowniczych programach emerytalnych, a także w ustawie o funduszach inwestycyjnych i o obrocie instrumentami finansowymi. Wszystkie zmiany wyżej wymienionych przepisów rzecz jasna dotyczą zakresu niezbędnego do korzystania z wzajemnej pomocy wynikającej z przedmiotowej dyrektywy i jej udzielenia.

    Projektowana ustawa ma odnosić się do następujących należności pieniężnych: podatków i ceł pobieranych przez Rzeczpospolitą Polską, państwa członkowskie lub inne w ich imieniu albo przez ich jednostki podziału terytorialnego lub administracyjnego, w tym organy lokalne, lub w imieniu tych jednostek lub organów albo w imieniu Unii Europejskiej; refundacji, interwencji i innych środków stanowiących część całkowitego lub częściowego systemu finansowania Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym kwot należnych w związku z tymi działaniami; opłat i innych należności pieniężnych przewidzianych w ramach wspólnej organizacji rynku Unii Europejskiej dla sektora cukru; kar, grzywien i opłat i dopłat administracyjnych związanych z należnościami pieniężnymi, nałożonych przez organy administracji publicznej właściwe do pobierania podatków i ceł lub właściwe do prowadzenia postępowań administracyjnych dotyczących podatków i ceł albo potwierdzonych przez organy administracji publicznej lub sądowe na wniosek organów właściwych w sprawie podatków i ceł; opłat za zaświadczenia i podobne do zaświadczeń dokumenty wydane w postępowaniach administracyjnych w sprawie należności pieniężnych; odsetek i kosztów związanych z należnościami pieniężnymi, w związku z którymi możliwe jest zwrócenie się o wzajemną pomocą, przekazanych do egzekucji administracyjnej na podstawie ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

    Wysoka Izbo! Widać z tego szerokiego uzasadnienia, że ta dyrektywa właściwie to reguluje, szereguje i porządkuje wcześniejsze dyrektywy, gdzie pewne rozwiązania były rozbite. Ruch Palikota zawsze jest za zmianami (Dzwonek), które wynikają z działania w ramach Wspólnoty Europejskiej, więc i w tym przypadku będzie głosować za przyjęciem tych rozwiązań jako rozwiązań wspólnych dla wszystkich krajów europejskich, porządkujących przepisy dotyczące wymiany czy dochodzenia podatków i ceł. Dziękuję.



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


161 wyświetleń