Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 3003).


Poseł Łukasz Krupa:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wystąpienie przedstawicielki Platformy Obywatelskiej było kolejnym dowodem na to, jak krótkowzrocznie myśli Platforma Obywatelska o polityce gospodarczej w naszym kraju. Nie będę powtarzał argumentów przemawiających za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, nie będę powtarzał po moich przedmówcach, jakie to kwoty wolne od podatku obowiązują w innych krajach. Pójdę trochę szerzej i przedstawię kilka faktów.

    Otóż w ciągu ostatniego roku w Niemczech Polacy założyli 60 tys. firm. W chwili obecnej działa już tam 180 tys. podmiotów utworzonych przez naszych rodaków. Jest tam niższy podatek od nieruchomości, VAT wynosi 19%, a w Polsce 23. Według opracowania Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy polskiej ambasadzie Berlin jest najbliższym rajem podatkowym dla Warszawy. Kwota wolna od podatku dla spółek to 24 tys. euro, a dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą to aż 8 tys. euro. Przy dochodzie wynoszącym 200 tys. zł spółka w Niemczech zapłaci 15 tys. zł podatku, a w Polsce - blisko 40 tys. Najniższa stawka podatkowa w Niemczech to 14%, w Polsce - 18. W Niemczech kwoty podatku zaokrągla się do 100 euro, u nas rozlicza się z dokładnością do 50 gr. Prawie żaden z dzisiaj prowadzących działalność w Niemczech Polaków nie narzeka na uciążliwe i agresywne kontrole skarbówki, na bezzasadne przeciąganie tych kontroli i na wysokie domiary. Według ostatnich przecieków do mediów z narad izb skarbowych i urzędników w 2015 r., jak napisały po tych przeciekach media, 80% kontroli urzędów skarbowych ma zakończyć się w polskich firmach domiarem pod groźbą, że jeżeli któryś z urzędów skarbowych będzie odstawać od ustalonych norm, to będzie ponosił kary chociażby w postaci utraty etatów. To jest skandal, szanowni państwo. Składki ZUS są w Niemczech na podobnym poziomie do naszego, 19% z haczykiem, natomiast nowi przedsiębiorcy w Niemczech są na 3 lata z nich zwolnieni, a emeryturę mogą uzyskać już po okresie składkowym wynoszącym 15 lat. Pora skończyć z tą krótkowzrocznością, mówieniem, że 13 mld utraty w budżecie to jest koszt, na który państwo nie stać, i dlatego nie możemy podnieść kwoty wolnej od podatku, bo dużo więcej tracimy na tym, że polskie firmy przenoszą się do Niemiec, Anglii, Czech czy do innych krajów europejskich, gdzie warunki do prowadzenia biznesu są po prostu lepsze.

    Kwota wolna od podatku to nie tylko interes dla polskich przedsiębiorców, kwota wolna od podatku, jej podniesienie to jedyny i najprostszy sposób na to, żeby bez podnoszenia kosztów pracy podnieść realne wynagrodzenie Polaków, które, umówmy się, nie będzie odłożone do skarbonki, bo ci ludzie, którzy dzisiaj zarabiają najmniej, spożytkują te pieniądze na wydatki, na konsumpcję, na poprawę standardu życia. Niech zatem podniesienie kwoty wolnej od podatku będzie nie tylko krokiem do zwiększenia popytu wewnętrznego i wzrostu rozwoju, szybszego rozwoju gospodarczego naszego kraju, ale także pierwszym krokiem, sygnałem, impulsem dla polskich przedsiębiorców, że wreszcie państwo polskie zacznie o nich myśleć, dbać i stwarzać warunki do prowadzenia biznesu i rozwijania ich firm. W przeciwnym razie te 13 mld odbije się czkawką na kolejnych budżetach i coraz więcej firm będzie się przenosić za granicę. Ten nasz projekt jest czytany w tej kadencji drugi raz. Był czas na to, żeby w kolejnym budżecie, tym na 2015 r., uwzględnić zwiększenie kwoty wolnej od podatku, żeby w krótkim czasie pokryć tą dziurę budżetową, a jestem pewny, że już w kolejnym roku przychody do budżetu zwiększyłyby się z tytułu wzrostu konsumpcji, popytu wewnętrznego i rozwoju innych polskich firm. Dziękuję. (Oklaski)Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 05 lutego 2015 roku.


385 wyświetleń