Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Łybacka:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Rozumiem, że zgodzimy się co do trzech kwestii. Po pierwsze, że dobry system edukacji kształtuje się za pomocą różnorodności dróg kształcenia i zachowania drożności pomiędzy poziomami kształcenia. Po drugie, zgodzimy się także co do tego, że warunkiem koniecznym, aby ktoś mógł zostać nauczycielem, jest potwierdzone dyplomem pewne kwantum wiedzy, ale nie jest to warunek dostateczny, i że nauczycielem może być ktoś, kto posiada odpowiednie umiejętności oraz odpowiedział sobie na pytanie, czy może być nauczycielem. I po trzecie, sądzę, że nie kwestionuje pan kontrolnej roli Sejmu wyrażającej się m.in. w stanowiskach komisji i podkomisji.

    A zatem trzy pytania zgodne z trzema punktami przeze mnie zakładanymi. Pierwsze: Dlaczego usilnie chcecie państwo zlikwidować kolegia nauczycielskie stanowiące możliwość pobierania nauki po zakończeniu szkół ponadgimnazjalnych dla osób, które z różnych względów nie planują studiów?

    Drugie: Dlaczego chcecie państwo zlikwidować zakłady kształcenia nauczycieli, które w przeciwieństwie do większości kierunków prowadzonych na studiach odpowiadają słuchaczom na pytanie, czy mogą być nauczycielami? One naprawdę kształcą nauczycieli.

    Trzecie: Panie ministrze, dlaczego lekceważycie państwo stanowisko podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, która bardzo wyraźnie opowiedziała się za wypracowaniem przez dwa resorty, edukacji i szkolnictwa wyższego, stanowiska, które pozwoli na zachowanie tych zakładów kształcenia?

    Żeby nie było wątpliwości: nie mam żadnych pretensji do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponieważ dokonuje ogromu starań, żeby tak się stało. Natomiast pytam: Gdzie państwo byliście w trakcie konsultacji założeń do zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym? (Dzwonek) Czemu wtedy nie zagwarantowaliście drożności, co teraz stanowi podstawę do likwidacji?

    I ostatnia kwestia. Panie ministrze, mieliście państwo prawo, nawet obowiązek, poinformować organy prowadzące, że ewentualnie dla słuchaczy z naboru w roku 2013/2014 zmienia się sposób dojścia do licencjatu, ale nie mieliście państwo prawa powiedzieć, że takiej drogi nie będzie. To jest kłamstwo. Dziękuję.


18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Łybacka:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Panie ministrze, w tej samej wypowiedzi teraz zaprzeczył pan sobie. Przeczytał pan zgodnie ze stanem formalnym, nawet podał pan liczbę punktów ECTS niezbędnych do tego, żeby absolwent kolegium mógł uzyskać tytuł licencjata, po czym powiedział pan, że on nie będzie miał żadnych możliwości, żeby uzyskać tytuł zawodowy licencjata. Panie ministrze, mówimy o systemie edukacji, w którym warunkiem minimum jest proces myślenia. Proszę wobec tego o odpowiedzi na piśmie, bo ja ich nie uzyskałam.

    Dlaczego nie dokonujecie państwo zmiany rozporządzenia? To wystarczyłoby, żeby te kolegia znalazły się w nowo projektowanej ustawie jako kolegia zawodowe. Ponadto nazywacie państwo to działaniami porządkującymi. To nie jest działanie porządkujące. Wprowadziliście państwo chaos, połowa organów prowadzących kolegia zlikwidowała je, a połowa racjonalnie, wiedząc, że będzie inna droga, tego nie zrobiła. (Dzwonek)

    I wreszcie, panie ministrze, wie pan, co jest państwa autentyczną intencją? Zacytuję pana wypowiedź z pisma, które jest przede mną: Po raz pierwszy warunki do likwidacji kolegiów zaistniały, kiedy pojawiły się szkoły zawodowe. To jest z freudowskiej jaźni wyciągnięta prawda. Państwo szukacie warunków do likwidacji, a nie warunków do istnienia. Dziękuję.


18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Łybacka:

    Ale będzie, panie ministrze, i teraz się zgadzamy. Proszę informować prawdziwie, a nie wymuszać likwidację.



Poseł Krystyna Łybacka - Zapytanie z dnia 25 lipca 2013 roku.


41 wyświetleń

Zobacz także: