Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych (druk nr 1490).


Poseł Bożena Szydłowska:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Niniejszym składam oświadczenie w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska dotyczące druku nr 1490.

    Projektowana ustawa ma na celu transpozycję dyrektywy Rady 2010/24/UE z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń oraz jej implementację do polskiego porządku prawnego.

    Pomoc w ściąganiu wierzytelności pieniężnych następuje między członkami Unii Europejskiej, a także podmiotami spoza Unii. Ustawa ma na celu usprawnienie współpracy, przyspieszenie procesu ściągania tych wierzytelności pieniężnych oraz ich zabezpieczenia.

    Wzajemna pomoc ma obejmować wymianę informacji dotyczących podmiotu, w szczególności takich jak adres zamieszkania, posiadane rachunki bankowe, ruchomości, nieruchomości, wysokość uzyskiwanych dochodów, źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia, rodzaj i miejsce prowadzonej działalności. Informacje te stanowią katalog otwarty i mają służyć wierzycielowi oraz organowi egzekucyjnemu do podjęcia decyzji, czy wystąpić z wnioskiem o udzielenie pomocy, tj. o powiadomienie, odzyskanie należności pieniężnych lub podjęcie środków zabezpieczających. Pomoc obejmować będzie także wymianę informacji bez wniosku w przypadku przewidywanego zwrotu nadpłaty podatku i podatku, oczywiście z wyłączeniem podatku od towarów i usług, oraz należności celnych. Takie działanie wpłynie pozytywnie na system monitorowania podatkowego.

    Projekt ustawy określa w szczególny sposób tryb postępowania dotyczącego ściągania wierzytelności pieniężnych, wymienia organy właściwe do koordynacji, zarządzania oraz egzekucji pieniężnej, a także wykaz wniosków i dokumentów potrzebnych do realizacji określonego celu, które zawierać będzie rozporządzenie, które będzie wydane do niniejszego projektu ustawy. Projekt ustawy określa również podmioty, których owa regulacja dotyczy, a także ich prawa i obowiązki. Sprawia to, że projekt jest klarowny i przejrzysty dla odbiorców ustawy.

    Ważnym elementem jest fakt, że ustawa wprowadza propozycję istotnych zmian w poszczególnych gałęziach polskiego systemu prawnego. Zmiany będą dokonywane w zakresie niezbędnym dla funkcjonowania ustawy w celu wykonania dyrektywy.

    Przedstawiony projekt podkreśla ważną rolę ministra finansów, centralnych biur łącznikowych, biur łącznikowych i istotną rolę naczelnika urzędu skarbowego jako podmiotu wyznaczonego do ściągania należności.

    Ustawa uwzględnia również rodzaje wniosków, które mogą być kierowane do państw członkowskich Unii Europejskiej lub do państw trzecich nienależących do Wspólnoty Europejskiej. Wnioski kierowane będą elektronicznie, za pomocą systemu CCN, co w znacznym stopniu usprawni działanie administracji. Wnioski mogą podlegać tłumaczeniu na języki urzędowe przez biuro łącznikowe. Takie działanie wpłynie na szybkość i poprawę jakości działania organów administracji, przyspieszając tym samym odzyskanie potencjalnych należności pieniężnych.

    Ważnymi elementami, które wpłyną na dobrą ocenę, jest fakt, że projektowana ustawa nie przewiduje wpływu na obciążenia administracyjne ani koszty działalności jednostki administracyjnej, która będzie realizowała zadania centralnego biura łącznikowego. Prognozuje się, iż projektowana ustawa przyczyni się do zwiększenia skuteczności dochodzenia należności wierzycieli w związku z przewidzianym w projekcie ustawy uproszczeniem procedury. Ułatwi również procedury występowania z wnioskiem o udzielenie pomocy do państw członkowskich poprzez zastąpienie jednolitymi tytułami wykonawczymi i standardowymi formularzami tytułów wykonawczych z dokonanymi tłumaczeniami tych dokumentów na właściwy język tego państwa. Ponadto w miejsce papierowych wniosków pojawią się elektroniczne formularze poprawiające jakość i szybkość działania.

    Przyspieszenie procesu wystawiania wniosków i towarzyszących mu dokumentów, a także usprawnienie obiegu wniosków pomiędzy wierzycielem lub organem egzekucyjnym a centralnym biurem łącznikowym dzięki tej komunikacji elektronicznej pozwolą znacznie szybciej skierować wniosek do państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, co daje też większą gwarancję skutecznej egzekucji.

    Przewiduje się, że dodatkowo wierzyciele będą mieć możliwość korzystania z wzajemnej pomocy w dochodzeniu należności pieniężnych, w przypadku gdy na ich rzecz prowadzone będzie postępowanie egzekucyjne. Nie przewiduje się wpływu projektowanej ustawy na rynek pracy, proponowanych rozwiązań na gospodarkę i przedsiębiorczość, a także na sytuację i rozwój regionalny. Wprowadzenie regulacji zawartych w projektowanej ustawie finansowane będzie z wydatków bieżących przewidzianych w planie finansowym podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych jednostki organizacyjnej, która będzie realizowała zadania centralnego biura łącznikowego.

    Projektowana ustawa jest zgodna z przepisami Unii Europejskiej.

    W związku z powyższym Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska będzie głosował za przekazaniem projektu do dalszych prac legislacyjnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 11 lipca 2013 roku.


127 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 08 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji decyzji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowych projektach ustaw o: nadzorze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Bożena Szydłowska - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy