Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 1348).


Poseł Łukasz Krupa:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Projektowana ustawa ma na celu rozwiązanie problemów ujawnionych w trakcie ostatnich 6 lat funkcjonowania art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Na mocy wspomnianego przepisu ustawodawca zwalnia od podatku dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem oczywiście dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Dotychczasowa praktyka jednak w zakresie zwolnienia dochodów określonych w wyżej wymienionym artykule powoduje pewne utrudnienia dotyczące gospodarki mieszkaniowej i uzyskanych odpisów, ponieważ nie wyodrębnia się działalności opodatkowanej i zwolnionej. Wadliwie skonstruowany przepis stwarza problemy interpretacyjne. Pojęcie gospodarka zasobami mieszkaniowymi nie zostało zdefiniowane ani w ustawach podatkowych, ani w innych przepisach powszechnie obowiązujących, dlatego też kwestie dotyczące stosowania zwolnienia, o którym mowa w przedmiotowym artykule, oraz propozycje definiowania pojęcia gospodarka zasobami mieszkaniowymi są często przedmiotem interpretacji podatkowych, zaś ostateczna wykładnia tego przepisu jest dokonywana przez sądy administracyjne i nie zawsze jest jednolita w tym zakresie.

    Uchylenie pkt 44 w art. 17 ust. 1 spowoduje, że wszystkie dochody spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów w nim wskazanych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na tych samych zasadach. Ruch Palikota jest za tym, żeby upraszczać przepisy, ujednolicać prawo i nie dopuszczać do tworzenia czy obowiązywania przepisów, które mogą być różnie interpretowane. Z tego punktu widzenia oczywiście popieramy ten projekt. Natomiast przedstawicielka Platformy Obywatelskiej zwróciła przed chwilą uwagę na kilka nieścisłości w tym projekcie. My również dostrzegamy te nieścisłości, te niejasności, zwłaszcza dotyczące towarzystw budownictwa społecznego, bo tutaj rzeczywiście sytuacja jest wyjątkowa. Należałoby to w komisji sejmowej dopracować, tak żeby z jednego przysłowiowego bubla prawnego nie stworzyć innego, gdzie problemy również się pojawią, tylko w innym zakresie. Poza tym jeśli chodzi o czas wejścia w życie ustawy, też to podzielam. Nie może być tak, że zmiany w przepisach podatkowych wchodzą w życie w ciągu roku kalendarzowego. A więc to jakby z automatu jest do poprawki.

    No i nie mogę sobie odmówić pewnej uwagi. Przed chwilą Platforma Obywatelska zrobiła ukłon w stronę Sojuszu Lewicy Demokratycznej - wytykając błędy ustawy, mimo wszystko zgodziła się skierować ustawę do prac w komisji, gdzie da szansę na poprawkę tej ustawy. A kilka minut temu jeśli chodzi o projekt, który ma wyzwolić przedsiębiorczość w Polakach, w młodych ludziach, wśród których niestety jest największy poziom bezrobocia, czyli tzw. projekt firmy na próbę, zaprezentowany bardzo szczegółowo przez mojego kolegę Gibałę - został złożony wniosek Platformy i PSL o odrzucenie w pierwszym czytaniu. Ale to już... (Gwar na sali) Tak że my również jesteśmy za skierowaniem tego projektu do komisji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 14 czerwca 2013 roku.


114 wyświetleń